KLDR se snaží získat materiál pro jaderné zbraně

Severní Korea přiznala, že je blízko získání plutonia na výrobu jaderných zbraní. Pchjongjang totiž oficiálně oznámil, že úspěšně regeneruje více než 8000 vyhořelých palivových tyčí. Právě nukleární program komunistického režimu má být příští týden hlavním tématem rozhovorů mezi zástupci Severní Koreje a Číny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

elektrárna v Jongbjonu | Foto: ISIS

Podle pozorovatelů může být severokorejské přiznání studenou sprchou pro všechny zúčastněné strany snažící se jadernou krizi řešit diplomatickými prostředky. Nikdo přesně neví, co Pchjongjang chce: zda se stát nukleární velmocí a ochotou přistoupit na rozhovory se jen snaží získat čas, nebo chce uzavřít dohodu.

Po týdnu umírněného vyjadřování začala také severokorejská média opět vyhrožovat Západu. Jak uvedla vládní agentura KCNA citující severokorejské ministerstvo zahraničí, irácká válka dala Pchjongjangu ponaučení, že k zabránění válce a k ochraně bezpečnosti země a svrchovanosti národa je nezbytné mít mocnou odstrašující sílu.

Robert Mikoláš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme