Severokorejská tajná policie za úplatek pomáhá pašovat ‚protisocialistické' peníze z Jihu

„Posílat platby ze zahraničí? Oficiálně to stát vidí jako protisocialistickou činnost, jenže takhle činnost je čím dál častější. Je to kvůli tomu, že ministerstva si na ní vydělávají na úplatcích." (Na ilustračním snímku severokorejský won). | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Z milionu jihokorejských wonů, které uprchlý Severokorejec pokoutně pošle své rodině do KLDR, jdou statisíce pašerákům a celou pětinu spolknou lidé z ministerstev státní a lidové bezpečnosti. Policisté si účtují úplatky, aby nad „protisocialistickým“ příchodem peněz z Jihu přivírali oči, informoval server Daily NK. Drobná korupce je v dnešní Severní Koreji široce rozšířená, tamním lidem zajišťuje běžný přivýdělek.

Pchjongjang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mnozí Severokorejci, kteří po útěku z rodné země nacházejí nový domov a živobytí v Jižní Koreji, zanechali na Severu příbuzné. Kromě toho, že se s nimi snaží zůstat v kontaktu například prostřednictvím ilegálních mobilních telefonů, zkoušejí své rodině přilepšit také finančně.

Posílat peníze z Jihu na Sever v očích KLDR rovněž porušuje zákon – ostatně stejně jako pašování nejrůznějšího zboží přes hranici s Čínou. Přesto se obojí běžně děje, navíc často za vědomí, někdy dokonce přímo asistence severokorejských úřadů.

Daleká cesta milionů

Aby se peníze z Jižní Koreje dostaly na místo určení v té Severní, musí podstoupit komplikovanou cestu. Řekněme, že si jistý uprchlý Severokorejec vybudoval pozici třeba v Pusanu, a teď by rád vypomohl rodičům, kteří zůstali v KLDR a žijí na předměstí Čchongdžinu v pohraniční provincii Severní Hamgjong. 

DAILY NK

Onlinový deník se sídlem v Soulu, který informuje výlučně o dění spjatém s KLDR. V jeho redakci pracují jak Jihokorejci i Severokorejci, server se opírá také o širokou síť zdrojů v Severní Koreji, s nimiž je v kontaktu hlavně prostřednictvím čínským SIM karet a které s ohledem na jejich bezpečnost drží v anonymitě. Rozhovor iROZHLAS.cz s redaktorem Daily NK čtěte zde: Severokorejci si z propagandy balí cigarety, říká uprchlý novinář z KLDR

Připraven má milion jihokorejských wonů (zhruba 20 tisíc korun), ale to nestačí. Peníze nemůže jen tak poslat na účet nebo poukázkou. Místo toho musí navázat kontakt s jihokorejským zprostředkovatelem, jemuž ten připravený milion svěří, a ten má zas za úkol poslat je dál přes Čínu, prostřednictvím čínského pašeráka. Rozumí se, že si oba, Jihokorejec i Číňan, odečtou svůj podíl. 

Načež se zapojí severokorejská strana. Peníze překročí řeku Tuman čili čínsko-severokorejskou hranici, a pak už v úkrytu u severokorejského pašeráka putují Severním Hamgjongem až do Čchongdžinu, za rodiči uprchlíka. 

V KLDR však do věci čím dál častěji vstupují ministerstvo lidové bezpečnosti a ministerstvo státní bezpečnosti, jež v zemi plní roli tajné policie. Pašování peněz pochopitelně neuniká jejich pozornosti, a přestože je tato činnost nelegální a policisté by ji měli potírat, řada z nich z ní raději profituje, informoval s odvoláním na své zdroje v KLDR jihokorejský zpravodajský server Daily NK. 

„Posílat platby ze zahraničí? Oficiálně to stát vidí jako protisocialistickou činnost, jenže takhle činnost je čím dál častější. Je to kvůli tomu, že ministerstva si na ní vydělávají na úplatcích,“ popsal Daily NK po telefonu zdroj ze Severního Hamgjongu. 

Buď bdělý, a úplatek tě nemine

Policisté proto zvyšují svou bdělost, aby jim možnost přivýdělku neunikla.

„Někteří zprostředkovatelé s ministerstvem státní bezpečnosti nebo ministerstvem lidové bezpečnosti nechtějí spolupracovat a snaží se ty peníze posílat potají, ale policejní sledování posílilo a hodně z těch, kdo se o to pokusí, odhalí,“ uvedl.

Kupte espézetku! Zn.: Máme rádi jüan. Úřady v KLDR si od Severokorejců vynucují tvrdou čínskou měnu

Číst článek

Mnozí zprostředkovatelé se proto spolupráci s bezpečností nebrání – aspoň se věc odbyde bez zbytečného rizika a oni mají své jisté. 

Stává se také, že se policisté místo pašeráků obrátí přímo na příbuzné uprchlíka a vyžadují úplatek od nich. „Úředníci otevřeně chodí za rodinami přeběhlíků a chtějí peníze. Tvrdí přitom, že díky nim pomohou pohřešovanou osobu vypátrat. Místní (policejní stanice) o téhle situaci věcí, ale také si z toho ukousnou svůj díl, takže si nekříží cestu,“ sdělil Daily NK zdroj z provincie Rjanggang.

Putování peněz mezi rozdělenými korejskými rodinami se tudíž účastní hned několik stran, jejichž podíly se podle informací Daily NK pohybují zhruba v těchto relacích: 10 % jihokorejskému zprostředkovateli, 15 % tomu čínskému, a po 20 % severokorejským hráčům: jednak pašerákovi, jednak policistům. 

To znamená, že z onoho hypotetického milionu wonů dostane rodina přeběhlíka jen asi 350 tisíc. Zato provize a úplatky? Ty spolknou skoro dvě třetiny celé částky.

Magdalena Slezáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme