Obnovme schůzky rozdělených korejských rodin, navrhne Soul při jednání s KLDR

Jižní Korea chce při úterní schůzce se severokorejskými představiteli vyzvat KLDR k obnově setkání rodin rozdělených korejskou válkou z let 1950-53. Informovala o tom v pondělí agentura AFP.

Tento článek je více než rok starý.

Soul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ostnatý drát a stuhy s přáním míru na hranici Jižní Koreje a KLDR (ilustrační snímek).

Ostnatý drát a stuhy s přáním míru na hranici Jižní Koreje a KLDR (ilustrační snímek). | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Jižní a Severní Korea se minulý týden dohodly, že se jejich vysocí představitelé sejdou k jednání o možné účasti KLDR na únorové olympiádě v jihokorejském Pchjongčchangu a dalších tématech. První rozhovory mezi Korejemi od prosince 2015 se mají uskutečnit v Pchanmundžomu na linii rozdělující oba korejské státy.

"Připravujeme se na diskusi o otázce rozdělených rodin a o způsobech snížení vojenského napětí," řekl v pondělí podle jihokorejské agentury Jonhap novinářům jihokorejský ministr pro sjednocení Čo Mjong-kjon, který bude stát v čele pětičlenné delegace, již Soul na schůzku vyšle.

Stejně početnou delegaci KLDR povede Ri Son-kwon, šéf Výboru pro mírové sjednocení vlasti, který má na starosti vztahy s Jižní Koreou.

Miliony odtržených bližních

Korejská válka a následný vznik dvou znepřátelených států rozdělily miliony příbuzných, z nichž většina již zemřela. Od ozbrojeného konfliktu zůstávají obě Koreje technicky ve válečném stavu, protože válka byla ukončena pouze dohodou o příměří, nikoli podpisem řádné mírové smlouvy. Vlády v Soulu a Pchjongjangu tak svým občanům zakazují posílat si dopisy, telefonovat si či psát e-maily, pokud nemají vládní povolení.

Si Ťin-pchingův host Mun Če-in. 'Číně na Jižní Koreji záleží mnohem víc než na Severní', míní koreanista

Číst článek

Doposud se schůzek rozdělených rodin zúčastnilo takřka 19 000 Korejců, kteří měli možnost se sejít se svými příbuznými přímo, a dalších asi 3750, kteří si s blízkými mohli popovídat prostřednictvím videokonference.

Pravidelná setkání rozdělených rodin začala po historickém mezikorejském summitu v roce 2000 a původně se konala jednou do roka. Vzhledem k obnovovanému napětí na Korejském poloostrově v důsledku jaderných a raketových testů se ale schůzky v poslední době konají méně často. Poslední schůzka rozdělených rodin se uskutečnila koncem roku 2015.

Žádná druhá šance

V Jižní Koreji jsou účastníci schůzky vybíráni v loterii. Výherci se pak mohou setkat se svými dětmi, sourozenci, manželi či rodiči, kteří žijí v totalitní KLDR. Šťastlivce zpravidla doprovázejí na schůzku další jejich příbuzní. V případě osob, jimž setkání povoluje Severní Korea, jde zřejmě zřejmě o osoby věrné vládnímu režimu.

Setkání zpravidla provázejí silné emoce. Ty pramení zčásti ze skutečnosti, že se příbuzní přes 60 let neviděli, zčásti z toho, že již podobnou šanci nedostanou. Žádný účastník setkání zatím nedostal takovou příležitost podruhé.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme