Známe celé jméno uprchlého Severokorejce: O Čong-song, syn podplukovníka. Prozradily ho ponožky

Zatím nebylo potvrzeno, zda je přeběhlíkův otec stále v aktivní službě. (Na ilustračním snímku severokorejský podplukovník ukazuje směrem k jihokorejské straně demilitarizovaného pásma v neutrální vesnici Pchanmundžom, březen 2005). | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Místo onucí měl ponožky a k hranici se řítil za volantem. I to jsou stopy, které uprchlého vojáka řadí k privilegovaným vrstvám KLDR. Seznamte se blíž: O Čong-song, syn podplukovníka, 24 let, rád by studoval práva. Nové informace k identitě zprvu záhadného přeběhlíka přinesla jihokorejská stanice Channel A. Reuters mezitím informuje, že uprchlíka propustili z jednotky intenzivní péče. Co ho čeká dál?

Soul Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Přeběhlý voják je synem severokorejského armádního důstojníka s hodností odpovídající jihokorejskému podplukovníkovi," uvedl ve vysílání Channel A jihokorejský poslanec, který zasedá v parlamentním výboru pro národní obranu.

Zatím nebylo potvrzeno, zda je přeběhlíkův otec stále v aktivní službě. Dozvěděli jsme se však celé jméno mladého utečence, dosud známého pouze pod příjmením O: podle jihokorejských médií se jmenuje O Čong-song a je mu 24 let. 

O tom, že uprchlý voják pochází z privilegovaných vrstev severokorejské společnosti, se spekulovalo už krátce po jeho nebezpečném útěku přes hranici mezi oběma Korejemi, který málem nepřežil. Oblast přísně střeženého demilitarizovaného pásma, především pak společná neutrální zóna Pchanmundžom (jediné místo bez ostnatého drátu, pozn. red.), je čímsi jako elitní umístěnkou - KLDR sem obvykle posílá vojáky se spolehlivým rodinným pozadím.

Své vypovídal i fakt, že O Čong-song měl přístup k armádnímu džípu, ve kterém se zprvu dal na útěk - stejně jako to, že místo onucí, které severokorejští vojáci běžně nosí, měl na nohách ponožky, upozorňuje Korea Herald

Právničina a dívčí kapela

KLDR kvůli zběhovi opevňuje hranici. Uprchlík O poslouchá K-pop a už nikdy nechce do armády

Číst článek

Hlavním zdrojem informací o uprchlém mladíkovi až dosud byl jeho ošetřující lékař, chirurg I Kuk-čong. Svého pacienta už dříve vylíčil jako "milého tichého" člověka, jenž nachází potěšení v západních filmech a seriálech, stejně jako v jihokorejských popových písničkách.

Obzvlášť si O potrpí na jednu z dívčích hvězd takzvaného K-popu, skupinu Girls' Generation - obdivoval je prý už během svého života v Severní Koreji.

Ovšem zatím těžko říct, co bude s O Čong-songovým životem teď, když překročil hraniční linii a začal si psát novou jihokorejskou kapitolu. Rád by se stal právníkem, prozradil I Kuk-čongovi. Jenže zatím nemá vyhráno ani nad svou hospitalizací - natož nad budoucností. 

V suwonské nemocnici ho už propustili z jednotky intenzivní péče, ale pořád bojuje se žloutenkou typu B, jíž se nakazil v KLDR, i s psychickým traumatem. Jakmile to navíc jeho zdravotní stav dovolí, netrpělivě na něj čekají jihokorejské tajné služby.

"Protože vojáci v aktivní službě mají aktuální informace, zpravodajci je vyslechnou a dohlédnou na to, jestli naše vojenské operace a bojové plány nepotřebují nějakou úpravu," uvedl pro agenturu Reuters jihokorejský vládní úředník, který se zabývá začleňováním uprchlých Severokorejců do jihokorejské společnosti. 

Skončí u tajné služby?

Standardní cesta je tato: přeběhlík po vstupu na půdu Korejské republiky absvolvuje povinné kolečko výslechů s bezpečnostními a zpravodajskými složkami a identifikaci. Následně ho převezou do uprchlického střediska Hanawon, kde si projde tříměsíčním adaptačním programem.

Uprchlíci z KLDR na nádvoří střediska Hanawon, archivní snímek z července 2009. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Když po čtvrt roce opouští jeho brány, má od vlády garantovanou policejní ochranu a pomoc s ubytováním, vzděláním a prací, jakož i roční částku 7 milionů wonů (stěží pětina průměrného ročního příjmu, pozn. red.). Začlenění do diametrálně odlišné společnosti  však zůstává pro většinu Severokorejců nesmírně obtížné.

Co to znamená pro O Čong-songa? Vzhledem k jeho rodinnému původu je celkem možné, že se bude postupovat maličko jinak, uvedl pro Reuters bývalý vysoce postavený představitel jihokorejské vlády. 

Naznačil, že na O Čong-songa bude nejspíš dohlížet přímo tajná služba NIS a dost možná se mu později postará i o práci. "Rozhodnutí bude přijato po důkladném vyhodnocení, co (O Čong-song) znamená pro národní bezpečnost, podle objemu informací, které má, a zda bude schopný splynout s dalšími přeběhlíky v začleňovacím centru," upřesnil zdroj Reuters. 

Těžká cesta přeběhlíků za penězi: 

Magdalena Slezáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme