KLDR kvůli zběhovi opevňuje hranici. Uprchlík O poslouchá K-pop a už nikdy nechce do armády

Severokorejší dělníci hloubí příkop na místě, kudy před hranici přeběhl uprchlý voják (snímek z 22. listopadu 2017). | Zdroj: Reuters

KLDR kvůli dramatickému zběhnutí svého vojáka do Jižní Koreje vyměnila hlídky na hranici a svou stranu hraniční linie opevňuje, uvedli jihokorejští zpravodajci. Fotografie z místa zachycují severokorejské dělníky s lopatami, kteří podél hranice u neutrální vesnice Pchanmundžom hloubí příkop, upozornila agentura Reuters. Uprchlý voják, příjmením O, se zotavuje, mimo jiné u akčních filmů a jihokorejského popu, trápí ho však noční můry.

Pchjongjang - Soul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jihokorejská zpravodajská služba citovaná agenturou Jonhap tvrdí, že KLDR vyměnila 35-40 vojáků, kteří donedávna střežili severokorejskou stranu Společné bezpečnostní zóny (JSA) - malého neutrálního území uprostřed demilitarizovaného pásma na hranici obou Korejí.

Právě zde se totiž severokorejským vojákům nepovedlo zastavit jednoho ze svých druhů ve zbrani, který tudy minulé pondělí přeběhl na území Jižní Koreje.

Seržanta, který prchal nejprve v armádním džípu a po jeho uvíznutí v příkopu už po svých, sice postřelili, ale uprchlíkovi se přesto podařilo překročit hranici. Pak padl k zemi za jednou z jihokorejských zdí, kam se k němu po utichnutí střelby doplazili jihokorejští a američtí vojáci, kteří ho odtáhli do bezpečí.

Šestice, jež se na záchraně těžce zraněného přeběhlíka podílela, obdržela toto úterý medaile za zásluhy. Třem Jihokorejcům a třem Američanům je slavnostně předal velitel amerických sil v Koreji (USFK) Vincent Brooks. 

Příkop a nové stromy

Severní Korea k dramatickému útěku jednoho ze svých vojáků stále mlčí. Na své straně JSA však podniká opatření, aby podobným incidentům do budoucna bránila: na místě, kde zběh překročil hranici, vyhloubilo pět Severokorejců s lopatami příkop a zasadilo dva nové stromy. 

Jejich práci zaznamenala ve středu ráno skupina diplomatů, kteří do JSA přijeli na inspekci. Fotografie zveřejnil na twitteru velvyslanec USA v Jižní Koreji Marc Knapper. "Dělníky zblízka sledovaly severokorejské stráže, nejen ty na snímku, ale i další mimo záběr za budovou," popsal jeden z diplomatů pro agenturu Reuters. 

"Pohyby severokorejské armády v JSA zblízka sledujeme. Ne všechny věci, které víme, však můžeme zveřejnit," cituje Reuters prohlášení jihokorejského ministra obrany.    

Tichý a příjemný O

Mezitím už na veřejnost pronikly podrobnější informace o samotném uprchlíkovi. Mladému Severokorejci je 24 let a příjmením se jmenuje O; jeho křestní jméno zatím nebylo zveřejněno. V neděli už nabyl vědomí a komunikuje téměř výhradně jen se svým ošetřujícím lékařem - chirurgem I Kuk-čongem z nemocnice v Suwonu, který vedl jeho operace. 

Doktor I tento týden v rozhovoru pro Reuters uvedl, že O je tichý a velmi příjemný mladík. Do Korejské lidové armády vstoupil už v 17 letech, hned po absolvování střední školy (běžná praxe v KLDR, kde platí povinná desetiletá vojenská služba, pozn. red.).

Vlasy má ostříhané na ježka, podobně jako američtí mariňáci, řekl I Kuk-čong. "A tak jsem zažertoval, jestli se nechce přidat k jihokorejským mariňákům. Usmál se a řekl, že se do vojenského systému už nikdy nechce vracet," popsal doktor. 

O během útěku utrpěl těžká zranění, mimo jiné vážné poškození střeva, které mu lékaři museli zašít na celkem sedmi místech. Málem ho zabilo rozsáhlé vnitřní krvácení, musel dostat celkem 12 litrů cizí krve. Navíc trpí tuberkulózou či žloutenkou B a jeho organismus byl zamořen parazity - důsledek v KLDR obvyklé praxe, kdy se plodiny hnojí takzvanou "noční půdou" (eufemismus pro lidské výkaly).

Díky usilovné práci lékařů je však přeběhlík ve stabilizovaném stavu a úspěšně se zotavuje, dokonce už je schopen přijímat "čistou tekutou" stravu jako vývar. 

Navzdory tomu stále trpí bolestmi a lékaři se obávají především o jeho psychické zdraví, zdůraznil I Kuk-čong. Uprchlého O už prý potrápila noční můra, že ho poslali zpátky na Sever. Velmi ho také znepokojují jihokorejští armádní důstojníci, kteří čekají na příležitost přeběhlíka vyslechnout; zatím jim v tom brání lékaři.

Božský Bruce a K-pop

Nicméně alespoň z něčeho má O radost. I Kuk-čong mu místo zpráv pouští jihokorejskou populární hudbu neboli K-pop, který je dnes díky průniku dat velmi oblíbený také na Severu, a sleduje se svým pacientem také západní filmy a seriály. Mladému Severokorejci se prý obzvlášť líbily komedie Božský Bruce, akční Kurýr 3 a televizní kriminálka CSI.

A hlavně se raduje z jednoho: že se mu podařilo utéct a že mu pomohli přežít. "Řekl mi, že je Jihokorejcům hrozně vděčný, že mu zachránili život a darovali tolik krve," uvedl pro Reuters I Kuk-čong. 

Magdalena Slezáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme