KLDR odpálila dvě balistické rakety, uvedla Jižní Korea. Podle Japonska dopadly do moře

Severní Korea ve středu podle jihokorejské armády odpálila dvě balistické rakety. Japonsko uvedlo, že střely dopadly poblíž jeho výlučné ekonomické zóny ve vodách mezi Japonskem a Korejským poloostrovem. Informovala o tom agentura AP.

Soul/Pchjongjang/Tokio Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severokorejský vůdce Kim Čong-un | Foto: KCNA | Zdroj: Reuters

Stalo se tak poté, co KLDR v pondělí oznámila, že otestovala novou řízenou střelu dlouhého doletu v prvním testu těchto zbraní za šest měsíců.

KLDR provedla nový raketový test. Řízená střela dlouhého doletu urazila 1500 kilometrů

Číst článek

Japonský premiér Jošihide Suga označil odpálení balistických raket za „nehorázné“ a ostře tento krok odsoudil jako hrozbu pro mír a bezpečnost oblasti.

Japonský premiér a jihokorejský prezident Mun Če-in svolali své národní bezpečnostní rady, aby nový vývoj projednaly.

V Soulu ve středu jednají ministři zahraničí Jižní Koreje a Číny o nedávném severokorejském raketovém testu a stagnujících rozhovorech o denuklearizaci mezi KLDR a USA.

Mír a stabilita?

Čínský ministr zahraničí Wang I v reakci na odpálení střel řekl, že „by všechny strany měly spolupracovat při snaze prosadit mír a stabilitu na Korejském poloostrově“. „Nejen Severní Korea, ale také další země provádějí vojenské aktivity,“ citovala Wanga agentura Reuters. „My všichni bychom měli vyvíjet snahu takovým způsobem, který pomůže obnovit dialog,“ míní šéf čínské diplomacie.

‚Horké linky‘ na Korejském poloostrově opět fungují. KLDR a Jižní Korea oznámily obnovení komunikace

Číst článek

„Severní Korea odpálila dvě neznámé balistické střely z centrální vnitrozemské oblasti směrem k východnímu pobřeží. Jihokorejská a americká rozvědka provádějí podrobnou analýzu, aby zjistily další informace,“ uvedl ve středu v prohlášení jihokorejský Společný sbor náčelníků štábů.

Jihokorejská armáda zvýšila stupeň své pohotovosti a ve spolupráci se Spojenými státy udržuje plnou připravenost, dodal sbor náčelníků štábů.

Pondělní test byl první od března, kdy Severní Korea zkušebně odpálila dvě balistické rakety krátkého doletu.

KLDR také provedla test řízené střely v lednu, jen několik hodin poté, co americký prezident Joe Biden nastoupil do úřadu.

KLDR dlouhodobě obviňuje Spojené státy a Jižní Koreu z nepřátelské politiky vůči Pchjongjangu. Rozhovory zaměřené na odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova a ukončení severokorejských raketových balistických programů výměnou za uvolnění sankcí nepokročily od roku 2019, kdy summit vůdce KLDR Kim Čong-una a bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa v Hanoji skončil neúspěchem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme