Chystáte se do KLDR? Pozor, Pchjongjang má pro cizince zavřeno. Zřejmě až do začátku září

Turisti se fotí v Pchjongjangu před Palácem školáků Mangjongde, 26. července 2018. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Severokorejské úřady stoply vydávání turistických víz, a uzavřely tak zemi návštěvníkům ze zahraničí. S odvoláním na své zdroje v Severní Koreji to v úterý napsaly NK News i Radio Free Asia. Dočasný zákaz má platit do 5. září a zdá se, že souvisí se 70. výročím založení KLDR. To Severokorejci oslaví v neděli 9. září.

Pchjongjang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Expertní server NK News píše o zmražení všech turistických víz do KLDR, přičemž se odvolává jak na své zdroje v Severní Koreji, tak na dvě cestovní kanceláře, které zájezdy na sever Korejského poloostrova organizují.

Radio Free Asia (RFA) mluví rovnou o zrušení veškerých cest zahraničních turistů a podnikatelů do země, platném od 11. srpna do 5. září. 

A přidává i osobní zkušenosti těch, jichž se opatření bezprostředně dotklo. „Koupil jsem si letenku do Pchjongjangu na půlku srpna,“ řekl RFA s prosbou o zachování anonymity čínský podnikatel korejského původu. Do KLDR se chystal za obchodním jednáním, ale severokorejská strana mu doporučila, aby své plány přehodnotil.

'Jisté okolnosti'

„Můj severokorejský partner mi před týdnem sdělil, abych cestu odložil a znovu si ji naplánoval až někdy po 5. září,“ popisuje podnikatel z domovského Šen-čenu. Vysvětlení prý bylo kusé: „jisté okolnosti“ na straně severokorejské společnosti.

Severokorejské špičky se kvůli Trumpovi radily přes intranet. Rozkázaly: Zakažte slovo ‚reforma‘

Číst článek

„Ale zněl tak, že si tím je hodně jistý. Proto jsem svoji letenku stornoval, což bylo poměrně obtížné, a teď vybírám nová data, kdy vyrazím do Pchjongjangu,“ vysvětluje šenčenský byznysmen. Jak ovšem dodává, za stávajících okolností si teď vůbec není jistý, zda cestu kompletně nezruší. 

Navíc má své vlastní vysvětlení. „Myslím si, že skutečný důvod té náhlé žádosti o odložení mé cesty spočívá v tom, že chtějí, aby návštěvníci byli k dispozici 9. září, na výročí založení republiky, a mohli sledovat masový gymnastický spektákl (k té příležitosti),“ naznačil.

Dodal, že řada jeho kolegů z podnikatelské sféry rovněž dostala z KLDR echo, aby své výjezdy do Pchjongjangu odložili.   

Zavřete brány, upravte hotely

Zprávy stopce vydávání víz a stornování už naplánovaných, ale i budoucích cest do severokorejské metropole zní také z oblasti turistického průmyslu. Zatímco NK News popisují aktuální zkušenosti cestovních kanceláří, korejská redakce RFA mluvila se zdroji z čínského města Tan-tung na hranici s KLDR.

Podle toho přišel 10. srpna příkaz ze strany severokorejské vlády, který dočasně zrušil „skupinové cesty“ do Pchjongjangu. Vysvětlení? Urgentní potřeba renovovat všechny pchjongjangské hotely.

Nervózní severokorejští vojáci vs. Skupina 109: v KLDR vznikla nová úderka proti vlivu Jihu

Číst článek

Vzhledem k tomu, že individuální turistika v Severní Koreji z vůle režimu nekvete, to v praxi znamená, že se Pchjongjang turistům zcela uzavřel. Na rozdíl od další oblíbené destinace, zvláštní administrativní oblast Sinuidžu, která leží v podstatě tváří v tvář Tan-tungu, jen na protějším břehu hraniční řeky Amnok (čínsky Ja-lu).

„Takže to vypadá tak, že se cizince snaží držet dál jenom od Pchjongjangu,“ míní pro RFA jeden z obyvatelů Tan-tungu. „Jihokorejská a další zahraniční média říkají, že to souvisí s přípravami vojenské přehlídky plánované na 9. září a návštěvou čínského viceprezidenta.“

9. září, Den založení Korejské lidově demokratické republiky, patří v Severní Koreji mezi nejvýznamnější svátky. Režim v ten den každoročně pořádá bombastické oslavy, tradičně v podobě přehlídek vojenské moci Korejské lidové armády a masových sportovních exhibic. 

Magdalena Slezáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme