Vojáci KLDR znovu překročili demarkační linii. Jižní Korea hlásí i výbuch min v demilitarizovaném pásmu

Desítky severokorejských vojáků překročily demarkační linii na hranici s Jižní Koreou. Píše to agentura AFP s odkazem na prohlášení jihokorejské armády. Jihokorejští vojáci reagovali na překročení demarkační linie varovnými výstřely. Podle velení jihokorejské armády některé severokorejské vojáky v jiném incidentu zranil či zabil výbuch min v demilitarizovaném pásmu.

Aktualizováno Soul (Aktualizováno: 8:15 18. 6. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jihokorejští vojáci procházejí kolem vojenského objektu poblíž demilitarizované zóny oddělující obě Koreje v Paju

Jihokorejští vojáci procházejí kolem vojenského objektu poblíž demilitarizované zóny oddělující obě Koreje v Paju | Foto: Kim Hong-Ji | Zdroj: Reuters

Velení jihokorejské armády podle agentury Jonhap tvrdí, že demarkační linii překročilo 20 až 30 severokorejských vojáků. Po varovných výstřelech z jihokorejské strany se ovšem stáhli zpět na území KLDR.

Jihokorejská armáda poté nezaznamenala žádnou další podezřelou aktivitu, píše agentura AP. Vojáci ze Severní Koreje palbu neopětovali a velení jihokorejské armády se nedomnívá, že by vojáci narušili hranici úmyslně.

Vojáci KLDR krátce překročili hranici s Jižní Koreou. Její armáda reagovala varovnými výstřely

Číst článek

Od začátku měsíce jde již o druhé narušení hranice ze strany vojáků severokorejské diktatury. „Naše armáda pozorně sleduje severokorejské vojenské aktivity v příhraniční oblasti a zároveň se chrání před náhodnými situacemi,“ uvedl generální štáb jihokorejské armády v prohlášení.

Podle Soulu zvyšuje Severní Korea stavební činnost v pohraničních oblastech na frontě, instaluje například protitankové překážky, zpevňuje silnice a pokládá miny. Cílem severokorejských aktivit v oblasti hranic je pravděpodobně ztížit severokorejským civilistům nebo vojákům útěk na jih, vedení v Pchjongjangu se tak snaží posílit kontrolu nad svým obyvatelstvem, uvedl štáb jihokorejské armády.

Při dalším úterním incidentu v demarkační zóně zaznamenala severokorejská armáda několik ztrát kvůli výbuchu min, uvedla podle agentury AFP jihokorejská armáda.

Hraniční pásmo mezi KLDR a Jižní Koreou tvoří čtyři kilometry široké demilitarizované pásmo, které dělí na dvě stejně široké části demarkační linie. Oba státy jsou oficiálně stále ve válečném stavu, jelikož válku v letech 1950 až 1953 ukončilo jen příměří.

Putinova návštěva

Do KLDR má v úterý přicestovat ruský prezident Vladimir Putin. Návštěvu jihokorejské úřady bedlivě sledují kvůli obavám z rostoucí vojenské spolupráce mezi Ruskem a KLDR.

Ranvej letiště v Pchjongjangu je vyklizená, ukazují satelitní snímky. KLDR nejspíš očekává přílet Putina

Číst článek

Panují obavy, že by Moskva mohla Severní Koreji pomoci s jaderným programem či vývojem balistických raket výměnou za dodávky munice a střel pro ruskou armádu, která bojuje na Ukrajině.

V článku, který Putin poskytl severokorejskému tisku, ruský prezident tvrdí, že chce posílit vztahy s KLDR.

Vyzval například k vytvoření obchodních a platebních systémů, které by dokázaly obejít západní sankce. Ty Putin popisuje jako „nelegální a jednostranné restrikce“. Severní Koreji také poděkoval za podporu ruské válce na Ukrajině.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme