KLDR se prohlásila za stát s jadernými zbraněmi. Nebude se tak účastnit vyjednávání o odzbrojení

Severní Korea schválila v pátek zákon, podle kterého je oficiálně státem s jadernými zbraněmi, informovala s odkazem na severokorejská státní média agentura Reuters. Podle vůdce KLDR Kim Čong-una je tento status nevratný a znamená to, že se jeho země do budoucna nebude účastnit žádných vyjednávání o jaderném odzbrojení.

Aktualizováno Pchjongjang (Aktualizováno: 4:59 9. 9. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severokorejský vůdce Kim Čong-un

Severokorejský vůdce Kim Čong-un | Foto: KCNA | Zdroj: Reuters

Zákon určující politiku Severní Koreje v oblasti jaderných zbraní schválil severokorejský parlament. Norma vymezuje, za jakých okolností lze jaderné zbraně použít; mimo jiné k ochraně strategického majetku státu nebo v případě napadení. Zakazuje také jaderné zbraně nebo technologie sdílet s jinými zeměmi. Pokud by se vedení KLDR ocitlo pod útokem, údery jadernými zbraněmi budou provedeny „automaticky“, píše agentura AP.

Jižní Korea objevila stopy pravděpodobně severokorejských raket. Armáda zvýšila pohotovost

Číst článek

„Největší význam právního zakotvení politiky o jaderných zbraní spočívá ve stanovení nenávratné hranice, aby o nich nebylo možné vyjednávat,“ řekl severokorejský vůdce v projevu před parlamentem.

Krok učinil Pchjongjang v době, kdy se podle pozorovatelů KLDR zřejmě chystá poprvé od roku 2017 obnovit testy jaderných zbraní. Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena Severní Koreji nabídla o odzbrojení jednat kdykoliv a kdekoliv, píše Reuters. Jihokorejský prezident Jun Sok-jol sousední zemi nabídl, že je jeho země ochotná výměnou za jaderné odzbrojení poskytnout hospodářskou pomoc.

Kim Čon-un v pátek Soul kritizoval za jeho plány rozšířit dosah svých zbraní a vrátit se k rozsáhlým cvičením se Spojenými státy a označil je za „nebezpečné“ vojenské kroky, které zvyšují napětí. V projevu ale zmínil i jiné záležitosti, mimo jiné oznámil na listopad začátek očkovací kampaně proti covidu-19. Neupřesnil, kolik dávek země chystá, odkud má KLDR vakcíny nebo jaké jsou plány na její podání napříč 26milionovou populací.

Očkovací aliance Gavi dříve uvedla, že Severní Korea přijala patrně nabídku očkovací látky od Číny.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme