‚Jako obvykle.‘ Část severokorejských úředníků se vrátila na styčný úřad s Jižní Koreou

Severní Korea v pondělí vrátila část personálu na styčný úřad obou korejských států v severokorejském příhraničním městě Kesong. Pchjongjang odtud všechny své zaměstnance odvolal na základě „instrukcí z vyšších míst“ v pátek – týden poté, co přední severokorejská diplomatka pohrozila zastavením rozhovorů o jaderném odzbrojení se Spojenými státy. V únoru se konal druhý americko-severokorejský summit, který skončil neúspěchem.

Pchjongjang/Soul Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jihokorejský prezident Mun Če-in (vlevo) a vůdce Severní Koreje Kim Čong-un

Jihokorejský prezident Mun Če-in (vlevo) a vůdce Severní Koreje Kim Čong-un | Zdroj: Reuters

Jihokorejské ministerstvo pro sjednocení oznámilo, že čtyři až pět představitelů KLDR se v pondělí ráno dostavilo do práce. Zatím není jasné, proč Pchjongjang vyslal některé zástupce zpět a zda obnoví předchozí stav.

Od září, kdy byl úřad jako jeden z kroků usmíření mezi sousedními zeměmi otevřen, za Severní Koreu do něj každý pracovní den docházelo kolem deseti zástupců.

Média v KLDR přiznala, že summit v Hanoji skončil bez výsledku. Z neúspěchu viní USA

Číst článek

Třebaže nebyla potvrzena přítomnost vedoucího zástupce KLDR, obě strany se poradily a „úřad bude fungovat jako obvykle“, informovalo jihokorejské ministerstvo.

Průmyslová zóna

Kesong je vzdálen asi 60 kilometrů od Soulu a 140 kilometrů od Pchjongjangu. Dříve tam fungovala společná průmyslová zóna, již Jižní Korea v roce 2016 uzavřela v reakci na raketové a jaderné testy KLDR. Obnově ekonomické spolupráce v Kesongu brání mezinárodní sankce uvalené na KLDR za její zbrojní programy.

Zřízení styčného úřadu se považovalo za první krok ke zřízení velvyslanectví a k těsnější spolupráci obou korejských států. Jihokorejský prezident Mun Če-in po svém zvolení v roce 2017 slíbil, že dialog s KLDR obnoví. Vztahy mezi oběma Korejemi se začaly lepšit loni, kdy se konalo několik korejských summitů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme