Vůdkyně číslo dva. Kim Čong-un podle tajných služeb převedl část pravomocí na mladší sestru Jo-čong

Už žádné nošení popelníku a nenápadné zjevování se na veřejných akcích. Jihokorejská tajná služba tvrdí, že Kim Jo-čong, mladší sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una, dostala od svého bratra zásadní pravomoci. Podle špionážní agentury by se nyní měla starat o „státní záležitosti“. Jak ale upozorňuje server BBC, jihokorejské tajné služby se v minulosti v podobných situacích mýlily.

Soul/Pchjongjang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se svou mladší sestrou Kim Jo-čong v jihokorejském Domě míru.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se svou mladší sestrou Kim Jo-čong v jihokorejském Domě míru. | Foto: Korea Summit Press Pool | Zdroj: Reuters

Kim Čong-un měl na svoji sestru převést povinnosti a pravomoci, aby se částečně zbavil stresu, který vláda přináší, a taky odpovědnosti v případě selhání, píše BBC s odkazem na informace ze Soulu.

„Kim Čong-un zůstává hlavním velitelem,“ uvedla tajná služba s tím, že svoji moc podle všeho rozprostírá mezi nejbližší

První případ koronaviru v Severní Koreji? Kim Čong-un kvůli podezření vyhlásil výjimečný stav

Číst článek

Kromě sestry posílil vliv i Kimových rádců a pomocníků. Kim Jo-čong je ale podle jihokorejských služeb de facto „vůdkyni číslo dva“, což z ní ale zároveň nedělá bratrovou nástupkyni.

Kim Jo-čong dostala podle tajných služeb na starost vztahy mezi KLDR a Jižní Koreou či USA. V prvním oficiálním prohlášení, které vydala v březnu, ostře útočí na Soul.

Zároveň navrhla setkání svého bratra s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. „Severní Korea nemá sebemenší úmysl být hrozbou pro Spojené státy,“ dodala.

Na vzestupu

Kim Jo-čong v minulosti zastupovala spolu s bratrem zemi na mezinárodních summitech a na setkání s čínským nebo americkým prezidentem. Má za sebou také důležitou pracovní cestu – v roce 2018 jako první členka rodiny Kimů navštívila Jižní Koreu.

O čtyři roky mladší sestra je často považovaná za jediného ze sourozenců Kim Čong-una. Se svým bratrem studovala a žila ve švýcarském Bernu. „Není pochyb, že je Kim Jo-čong na vzestupu,“ píše jihokorejská dopisovatelka BBC.

Server ale upozorňuje na fakt, že se v minulosti jihokorejská tajná služba i poměrně zásadně zmýlila.

Například informovala v roce 2016 o popravě vysokého vojenského příslušníka Severní Koreji Ri Yong-gila. Tři měsíce po údajné popravě se však ukázalo, že je naživu.

red Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme