Čtvrtý test během dvou týdnů. Severokorejci odpálili další rakety, zkritizovali i vojenské cvičení

Severní Korea vypustila dvě balistické rakety krátkého doletu, které uletěly přibližně 450 kilometrů ve výši 37 kilometrů. Uvedly to v úterý agentury s odvoláním na jihokorejský generální štáb. Šlo o již čtvrtý severokorejský raketový test během necelých dvou týdnů.

Pchjongjang/Soul/Tokio Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severokorejský vůdce Kim Čong-un | Zdroj: Reuters

Rakety měly být odpáleny v 5.24 a 5.36 místního času, tedy 22.24 a 22.36 našeho času, z provincie Hwanghe, ležící jihozápadně od hlavního města Pchjongjangu, a to východním směrem do moře.

Japonská vláda uvedla, že severokorejské střely nedosáhly dvousetmílového pásma, představujícího výlučnou ekonomickou zónu, ani japonských vod či souše. Japonský ministr obrany označil vypuštění severokorejských raket za „vážnou hrozbu“. Tokio také připomnělo, že raketové testy odporují rezolucím Rady bezpečnosti OSN.

Současně s raketovým testem KLDR v prohlášení státní tiskové agentury ostře kritizovala společné americko-jihokorejské manévry jako porušení závazků z jednání mezi Washingtonem a Pchjongjangem.

Severní Korea „zůstává věrna postoji řešit problémy prostřednictvím dialogu“, uvedlo prohlášení. Ale dodala, že „bude nucena hledat jinou cestu“, pokud USA a Korea budou pokračovat v „nepřátelských vojenských krocích“.

Kim a Trump

Severokorejský diktátor Kim Čong-un minulý týden označil předchozí raketový test za varování Jižní Koreji a USA před společnými manévry.

Rozhovory Pchjongjangu a Washingtonu o severokorejském jaderném odzbrojení navzdory snaze Donalda Trumpa stagnují. Američané sice mluví o chystané schůzce vyjednavačů obou stran, další summit však není na obzoru.

Vrchní velitel a nejvyšší představitel národa. Nová ústava označuje Kim Čong-una za hlavu KLDR

Číst článek

Trump s Kimem se dosud sešli třikrát, na dvou summitech a jednou v demilitarizované zóně mezi Korejemi.

Rada bezpečnosti schválila jednomyslně sankce proti KLDR v roce 2006 s úmyslem omezit Pchjongjangu peněžní přísun využitelný k financování jaderného a raketového programu. Sankce se týkají exportu uhlí, železa, olova, textilu a mořských plodů, omezují dovoz ropy i produktů z ní.

Severní Korea si ale podle zprávy, kterou pro sankční výbor OSN vypracovali nezávislí odborníci, obstarala pro vývoj zbraní hromadného ničení až dvě miliardy dolarů, tedy 46 miliard korun, prostřednictvím vysoce sofistikovaných kybernetických útoků. Peníze byly ukradeny z bank a získány operacemi s kryptoměnami.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme