KLDR zničila v demilitarizovaném pásmu deset strážních stanovišť. Naplňuje dohodu se Soulem

Severní Korea odpálila deset svých strážních stanovišť na hranici s Jižní Koreou. Pokračuje tak v naplňování dohody mezi oběma zeměmi, jejímž cílem je snížit napětí v pohraniční oblasti. O demolici informovalo jihokorejské ministerstvo obrany.

Soul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soul měl původně v demilitarizovaném pásmu zhruba šest desítek stanovišť, zatímco počet těch severokorejských se odhadoval na 160. | Foto: Kim Hong-Ji | Zdroj: Reuters

Jihokorejský prezident Mun Če-in a severokorejský vůdce Kim Čong-un se na svém zářijovém summitu v Pchjongjangu dohodli, že do konce listopadu z desítky strážních stanovišť v demilitarizovaném pásmu odsunou vojáky, odstraní zbraně a následně stanoviště zničí.

Severní Korea otestovala novou taktickou zbraň, informují státní média. Přihlížel i Kim Čong-un

Číst článek

Demilitarizované pásmo, dlouhé 250 kilometrů, rozděluje Korejský poloostrov od konce korejské války v roce 1953. Navzdory svému názvu ale zůstává jednou z nejpřísněji vojensky střežených hranic světa.

Soul měl původně v demilitarizovaném pásmu zhruba šest desítek stanovišť, zatímco počet těch severokorejských se odhadoval na 160. V některých případech jde o podzemní bunkry, v jiných případech o povrchové stavby.

KLDR sdělila Jižní Koreji, že stanoviště budou zlikvidována téměř současně. K demolici použila výbušniny. Jihokorejská armáda „zjistila a potvrdila, že strážní stanoviště byla v určený čas srovnána se zemí“, informovalo v úterý jihokorejské ministerstvo obrany.

Podle mluvčího ministerstva pokračuje také Soul v likvidaci svých deseti strážních stanovišť. Používá k tomu převážně buldozery.

Válečný stav trvá

Severní a Jižní Korea rovněž už dříve zahájily v demilitarizovaném pásmu práce na odstraňování min. Experti odhadují, že během korejské války a po ní bylo podél hranice položeno kolem dvou milionů min, aby se zabránilo infiltraci ze strany nepřítele.

Americký výzkumný ústav objevil v KLDR nové raketové objekty. Může jich být až dvacet

Číst článek

Severní a Jižní Korea zůstávají od války z let 1950–1953 technicky ve válečném stavu, protože konflikt skončil jen příměřím. Řádná mírová smlouva podepsána nebyla. V letošním roce se ale vztahy mezi oběma Korejemi výrazně zlepšily, když severokorejský vůdce Kim Čong-un pozastavil jaderné testy a slíbil pracovat na denuklearizaci Korejského poloostrova.

Severokorejská státní média nedávno informovala o testu „taktické zbraně“, který provedl Pchjongjang patrně v reakci na napětí s Washingtonem. Ten odmítá zrušení mezinárodních sankcí vůči KLDR do chvíle, než země podnikne další konkrétní kroky k ukončení svého jaderného programu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme