KLDR zničila v demilitarizovaném pásmu deset strážních stanovišť. Naplňuje dohodu se Soulem

Severní Korea odpálila deset svých strážních stanovišť na hranici s Jižní Koreou. Pokračuje tak v naplňování dohody mezi oběma zeměmi, jejímž cílem je snížit napětí v pohraniční oblasti. O demolici informovalo jihokorejské ministerstvo obrany.

Tento článek je více než rok starý.

Soul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci KLDR na stráži v severokorejské části Pchanmundžomu, demilitarizované pásmo, 18. dubna 2018.

Soul měl původně v demilitarizovaném pásmu zhruba šest desítek stanovišť, zatímco počet těch severokorejských se odhadoval na 160. | Foto: Kim Hong-Ji | Zdroj: Reuters

Jihokorejský prezident Mun Če-in a severokorejský vůdce Kim Čong-un se na svém zářijovém summitu v Pchjongjangu dohodli, že do konce listopadu z desítky strážních stanovišť v demilitarizovaném pásmu odsunou vojáky, odstraní zbraně a následně stanoviště zničí.

Severní Korea otestovala novou taktickou zbraň, informují státní média. Přihlížel i Kim Čong-un

Číst článek

Demilitarizované pásmo, dlouhé 250 kilometrů, rozděluje Korejský poloostrov od konce korejské války v roce 1953. Navzdory svému názvu ale zůstává jednou z nejpřísněji vojensky střežených hranic světa.

Soul měl původně v demilitarizovaném pásmu zhruba šest desítek stanovišť, zatímco počet těch severokorejských se odhadoval na 160. V některých případech jde o podzemní bunkry, v jiných případech o povrchové stavby.

KLDR sdělila Jižní Koreji, že stanoviště budou zlikvidována téměř současně. K demolici použila výbušniny. Jihokorejská armáda „zjistila a potvrdila, že strážní stanoviště byla v určený čas srovnána se zemí“, informovalo v úterý jihokorejské ministerstvo obrany.

Podle mluvčího ministerstva pokračuje také Soul v likvidaci svých deseti strážních stanovišť. Používá k tomu převážně buldozery.

Válečný stav trvá

Severní a Jižní Korea rovněž už dříve zahájily v demilitarizovaném pásmu práce na odstraňování min. Experti odhadují, že během korejské války a po ní bylo podél hranice položeno kolem dvou milionů min, aby se zabránilo infiltraci ze strany nepřítele.

Americký výzkumný ústav objevil v KLDR nové raketové objekty. Může jich být až dvacet

Číst článek

Severní a Jižní Korea zůstávají od války z let 1950–1953 technicky ve válečném stavu, protože konflikt skončil jen příměřím. Řádná mírová smlouva podepsána nebyla. V letošním roce se ale vztahy mezi oběma Korejemi výrazně zlepšily, když severokorejský vůdce Kim Čong-un pozastavil jaderné testy a slíbil pracovat na denuklearizaci Korejského poloostrova.

Severokorejská státní média nedávno informovala o testu „taktické zbraně“, který provedl Pchjongjang patrně v reakci na napětí s Washingtonem. Ten odmítá zrušení mezinárodních sankcí vůči KLDR do chvíle, než země podnikne další konkrétní kroky k ukončení svého jaderného programu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme