Teta Kim Čong-una se po letech objevila na veřejnosti. Jejího manžela nechal vůdce KLDR popravit

Teta severokorejského vůdce Kim Čong-una, jejíhož vlivného manžela nechal vládce popravit, se po šesti letech znovu objevila na veřejnosti. Kamery severokorejských médií Kim Kjong-hi v neděli zabraly v Pchjongjangu, kde po boku vládce sledovala představení oslavující příchod lunárního Nového roku. Informovala o tom agentura Reuters.

Pchjongjang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zleva: Vůdce KLDR Kim Čong-un, jeho manželka Ri Sol-ču a Kimova teta Kim Kjong-hi (třetí zleva) na představení oslavující příchod lunárního Nového roku | Zdroj: Reuters

Kim Kjong-hi byla mladší sestra Kim Čong-unova otce Kim Čong-ila. Její manžel Čang Song-tchek byl v prosinci 2013 popraven při čistce ve vedení Severní Koreji.

Poprava Čang Song-tcheka šokovala mnoho pozorovatelů po celém světě. Před svým překvapivým koncem byl pokládán za druhou nejmocnější osobu v KLDR. Kim Čong-un se k němu ale obrátil zády a při široce medializovaném procesu ho nechal shledat vinným z pokusu o svržení vlády.

Kim Kjong-hi, tmladší sestra Kim Čong-ila a teta Kim Čong-una (archivní fotografie) | Zdroj: Profimedia

Kim Kjong-hi zmizela po manželově popravě z veřejného života, o jejím osudu se široce spekulovalo. Podle některých informací se nějakou dobu léčila v zahraničí, podle jiných měla spáchat sebevraždu nebo zemřít na infarkt.

„Většina pozorovatelů Severní Koreji předpokládala, že Kim Kjong-hi odešla do exilu, nebo že byla dokonce po smrti manžela zabita. Je tedy rozhodně překvapující, že se po nějakých šesti letech znovu objevila po vůdcově straně,“ uvedl Oliver Hotham, editor amerického portálu NK News, který se specializuje na informace z KLDR.

Novináře překvapilo, že ženu severokorejská média zmínila hned po předsedovi parlamentu KLDR a zároveň formální hlavě státu Čche Rjong-heovi.

„Že sedí vedle vůdce a je jmenovaná hned po Čche Rjong-heovi, naznačuje, že jí byla udělena významná nová pozice, možná i jako Kim Čong-unovi poradkyně ohledně politických či ekonomických záležitostí,“ domnívá se Hotham.

„Je to rovněž připomínka, že severokorejský režim je brutální a zvláštní, koneckonců sedí vedle muže, který nařídil popravu jejího manžela,“ dodal.

Kim Čong-un má před sebou rok plný citlivých témat na poli mezinárodní i domácí politiky, píše Reuters. Čeká ho mimo jiné i pokračování dosud neúspěšných vyjednávání se Spojenými státy o denuklearizaci Korejského poloostrova.

Kdysi nejmocnější žena KLDR

Na rozdíl od svých bratrů se Kim Kjong-hui nenarodila v SSSR, ale už po válce v Koreji. Po matčině smrti v roce 1949 ji a staršího Kim Čong-ila vychovávali otcovi příbuzní a důvěrníci, zatímco Kim Ir-sen založil novou rodinu s Kim Song-e. Kjong-hui s macechou odmítala mít cokoli společného a starší Čong-il stál za ní (po utopení mladšího bratra Šury měl k sestře velmi blízký, ochranitelský vztah).

V roce 1963 Kim Kjong-hui nastoupila na Kim Ir-senovu univerzitu, kde potkala Čang Song-tcheka. Provdala se za něj v roce 1972 a přibližně ve stejnou dobu zahájila oficiální kariéru v režimních strukturách.

Bludištěm rodu Kimů. Odhalte nejtajnější dynastii světa v interaktivním rodokmenu

Číst článek

Postupně zastávala řadu vysokých pozic a spolu s manželem patřili k elitě KLDR, dokud Čang kolem roku 2003 neupadl do nemilosti. Je otázka, jaký vliv to mělo na jeho manželku, s níž se prý v průběhu let odcizili, ale faktem je, že Kim Kjong-hui také na čas zmizela a na výsluní se oba vrátili až koncem dekády. Kjong-hui tehdy převzala část kompetencí bratrovy poslední manželky Kim Ok.

Zřejmě se tak stalo díky konsenzu o předání moci mladému a nezkušenému Kim Čong-unovi, jehož měli Čang s Kim vést a zabránit tak politickému chaosu po Kim Čong-ilově smrti.

Zprvu se jim dařilo, ale pak se jejich chráněnec postavil na vlastní nohy. Čang Song-tchek byl v prosinci 2013 popraven jako zrádce lidu a o osudu Kim Kjong-hui se rozvířily divoké spekulace, že spáchala sebevraždu nebo že ji synovec otrávil. Nic z toho se nepotvrdilo

Nicméně není pochyb, že Kim Kjong-hui byla po desítky let jednou z nejmocnějších, ne-li nejmocnější ženou KLDR.

Kim Kjong-hui je matkou dvou dětí (dcera Kum-song zemřela v Paříži v roce 2006, kde údajně spáchala sebevraždu). Je také notorickou alkoholičkou, jejíž závislost na pití se datuje minimálně od počátku 80. let a donutila ji vyhledat odvykací léčbu v Číně.

mls, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme