,Potravinová situace je napjatá,‘ prohlásil Kim na zasedání severokorejských lídrů

Na zasedání vládnoucí Korejské strany práce ve městě Pchjongjang severokorejský lídr Kim Čong-un oficiálně prohlásil, že stát čelí nedostatku potravin. Podle něj stav zapříčinily nedostatečné výnosy ze zemědělství způsobené tajfuny z minulého roku a následnými záplavami. Kim připustil „že potravinová situace se stává čím dál více napjatější“, uvedl server BBC News.

Pchjongjang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severokorejský vůdce během vystoupení, které se uskutečnilo v říjnu 2020 | Zdroj: Reuters

Krize se viditelně odráží na rostoucích cenách potravin. Podle informací serveru NK News kilogram banánů teď stojí kolem 45 dolarů.

Podle Kima se ale propad netýká všech sektorů. Na plénu poukázal na stoupající hodnoty průmyslové výroby, která podle něj vzrostla o čtvrtinu ve srovnání se stejným obdobím v minulém roce, líčí server BBC News.

KLDR: Bidenova politika ukazuje, že Spojené státy mají v úmyslu být nepřátelské

Číst článek

Už v dubnu Kim nečekaně přiznal, že očekává hrozící útrapy srovnatelné s dobou hladomoru v 90. letech. Severní Korea byla tehdy závislá na Sovětském svazu, který jí v době potravinové krize neposkytl žádnou pomoc.

Celkové množství Severokorejců, kteří v té době umřeli hladem, není známo. Podle odhadů by ale počet obětí mohl dosahovat až tří milionů.

Dramatická potravinová situace však není jediným problémem, se kterým se v současné době Severní Korea potýká. Kvůli nukleárnímu programu stát čelí mezinárodním sankcím, zejména ze strany Spojených států a Jižní Koreje. 

Další potíže způsobil koronavirus. Severní Korea musela zavřít své hranice, aby zabránila šíření nemoci covid-19. V důsledku toho obchod s Čínou, na níž je stát závislý kvůli dodávkám potravin, hnojiva a paliva, rapidně poklesl.

Julia Pátá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme