V Severní Koreji panují obavy z neustávajícího deště. Kvůli záplavám hrozí nedostatek jídla

Severokorejské zemědělské oblasti zasáhly záplavy, což vyvolává obavy z nedostatku potravin, píše agentura Reuters. Podle severokorejské agentura KCNA vůdce Kim Čong-Un nařídil, aby bylo stovkám postižených rodin poskytnuto útočiště a základní potřeby.

Pchjongjang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kim Čong-Un nařídil, aby bylo stovkám postižených rodin poskytnuto útočiště a základní potřeby. | Foto: KCNA | Zdroj: KCNA/Reuters

Vytrvalé deště na Korejském poloostrově v uplynulých dnech způsobily záplavy v Severní i Jižní Koreji. Obavy panují hlavně z následků v chudé KLDR. „Prioritou je rychle dodat potřeby na spaní, každodenní jídlo, léky a další potřebné věci lidem, které zasáhly záplavy,“ uvedl Kim při inspekci těžce zasažené provincie Hwanghe pukto na hranici s Jižní Korejí.

Příběh severokorejského navrátilce: KLDR ho viní ze zavlečení koronaviru, Jižní Korea ho chce zatknout

Číst článek

Několikadenní déšť podle KCNA zaplavil v KLDR přes 730 jednopodlažních domů a 179 zničil. Zaplavena byla také půda, kde se pěstuje rýže, což v době sklizně vyvolává obavy z nedostatku potravin, píše Reuters. O žádných obětech na životech ale úřady neinformovaly. Kim rovněž nařídil mobilizaci armády, která bude pracovat na poškozených silnicích a domech, a výstavbu asi na 800 obydlí v těžce zasažených oblastech, uvedla KCNA.

Severokorejský oficiální list Rodong sinmun citoval studii, podle níž již dvoudenní záplavy polí mohou poničit rýžová a kukuřičná pole. „Osud letošního zemědělství bude záležet na tom, jak ochráníme naši zemědělskou půdu a plodiny před záplavami,“ uvedl list.

Jižní Korea ve čtvrtek darovala Světovému potravinovému programu deset milionů dolarů, v přepočtu asi 222,6 milionu korun, za jeho snahy pomoci severokorejským ženám a dětem. Části Jižní Koreje se potýkají s deštěm již 40 dní v kuse, což je podle Reuters nejdelší monzun od roku 2013. Očekává se, že deštivé počasí bude na Korejském poloostrově pokračovat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme