Pokus Severní Koreje o vyslání vojenské družice na oběžnou dráhu selhal. V pořadí byl už druhý

Severní Korea ve čtvrtek oznámila, že její druhý pokus o umístění vojenské družice na oběžnou dráhu selhal. O incidentu dříve informovaly jihokorejské úřady, Japonsko pak uvedlo, že trosky rakety dopadly do Žlutého a Východočínského moře a Tichého oceánu. Obdobný pokus se Pchjongjangu nevydařil už v květnu. KLDR podle agentury Reuters uvedla, že se o vyslání družice pokusí opět v říjnu.

Pchjongjang (Aktualizováno: 6:36 24. 8. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severokorejský vůdce Kim Čong-un

Severokorejský vůdce Kim Čong-un | Zdroj: TASR / Profimedia

Jihokorejská armáda uvedla, že zaznamenala let rakety z oblasti, kde je vesmírné středisko KLDR.

„Let prvního a druhého stupně rakety byl normální, (vynést družici na oběžnou dráhu) se nezdařilo kvůli chybě v systému nouzového zážehu během letu třetího stupně,“ uvedla ke startu severokorejská státní tisková agentura KCNA.

‚Mohutná úderná síla.‘ KLDR znovu testovala strategické rakety, na vše dohlížel vůdce Kim Čong-un

Číst článek

Pchjongjang před dvěma dny oznámil, že mezi 24. a 31. srpnem vyšle do vesmíru vojenský průzkumný satelit. Vzhledem k časovému posunu se již v Severní Koreji časové okno pro odpal otevřelo.

Japonská vláda vydala v souvislosti se severokorejským odpalem varování pro ostrov Okinawa. Úřady vyzvaly obyvatele prefektury Okinawa, aby nevycházeli z domu, o chvíli později varování odvolaly.

V květnu severokorejský pokus o vynesení družice na oběžnou dráhu selhal a systém se zřítil do Žlutého moře. Stalo se tak kvůli problémům s pohonem rakety.

KLDR tvrdí, že družice má monitorovat vojenské aktivity USA, Jižní Koreje a dalších států, které Pchjongjang považuje za hrozbu. Květnový pokus odsoudily Japonsko, Jižní Korea, Spojené státy a další země. KLDR tím totiž porušila rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která jí zakazuje používat balistické rakety.

Japonsko ve čtvrtek uvedlo, že proti podobným testům vzneslo u Pchjongjangu silný protest. O incidentu hodlá japonská diplomacie hovořit se svými jihokorejskými a americkými protějšky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme