Kim slíbil rozebrání raketového střediska. Se Soulem chce pořádat olympiádu v roce 2032

Severokorejský vůdce Kim Čong-un přislíbil trvale rozebrat zkušební středisko raketových motorů a odpalovací rampu, souhlasí také s mezinárodní kontrolou expertů. Po středečním jednání s Kimem v Pchjongjangu to podle agentury AP prohlásil jihokorejský prezident Mun Če-in s tím, že je to konkrétní krok k odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova. Oba předáci se shodli na tom, že poloostrov chtějí bez nukleárního arzenálu.

Pchjongjang (Aktualizováno: 6:43 19. 9. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jihokorejský prezident Mun Če-in se zapsal do pamětní knihy v sídle Korejské strany práce v Pchjongjangu. Přihlíží tomu severokorejský diktátor Kim Čong-un.

Jihokorejský prezident Mun Če-in se zapsal do pamětní knihy v sídle Korejské strany práce v Pchjongjangu. Přihlíží tomu severokorejský diktátor Kim Čong-un. | Foto: KCNA | Zdroj: Reuters

Mun rovněž řekl, že KLDR chce podniknout i další kroky, jako je trvalá demontáž hlavního severokorejského jaderného komplexu v Jongbjonu, pokud Spojené státy podniknou příslušná opatření.

Jihokorejský prezident přiletěl po 11 letech do KLDR. Na letišti se objímal s Kim Čong-unem

Číst článek

Americký prezident Donald Trump napsal, že Kim souhlasil s jadernými kontrolami a s trvalým odstraněním zkušebního střediska a startovací rampy za přítomnosti mezinárodních odborníků. „Mezitím nebudou žádné raketové a jaderné zkoušky,“ uvedl s tím, výsledky summitu jsou velmi vzrušující.

Severní i Jižní Korea podle Muna chtějí, aby se Korejský poloostrov změnil v oblast míru bez nukleárních zbraní a jaderných hrozeb. Společně se svým severokorejským protějškem podepsali prohlášení o mezikorejských vztazích.

Společné olympijské hry?

Kim následně na tiskové konferenci s Munem prohlásil, že v brzké budoucnosti navštíví Soul. Pokud se tak stane, bude prvním severokorejským vůdcem, který od konce druhé světové války jihokorejskou metropoli navštíví, poznamenala AP.

Jihokorejská agentura Jonhap mezitím oznámila, že ministři obrany obou korejských států ve středu podepsali rozsáhlou vojenskou dohodu, která pomůže snížit vzájemné napětí a předejít náhodným střetům. Již na summitu v dubnu se Soul s Pchjongjangem dohodly, že zanechají všech nepřátelských aktů.

Předcházet konfliktním situacím

Ve středu podepsané prohlášení ministrů obrany mimo jiné uvádí, že KLDR a Jižní Korea podél společné námořní i pevninské hranice vytvoří nárazníkové zóny, díky kterým bude možné vyhroceným situacím předcházet.

Soul s Pchjongjangem také zřídí společný vojenský výbor, jehož úkolem bude riziko hrozeb vyhodnocovat a společnou komunikací náhodným střetům předcházet. Koreje budou v pohraničí rovněž společně pátrat po vojácích padlých během korejské války na počátku 50. let.

Ve středu se Mun a Kim sešli po úterní debatě ke druhému kolu jednání, které by mělo být závěrečné. Dalším z výsledků vrcholné schůzky je podle Muna rozhodnutí, že oba korejské státy se budou ucházet o společné pořádání letních olympijských her v roce 2032.

Recepce v Pchjongjangu ku příležitosti schůzky Kim Čong-una a Mun Če-ina. | Foto: KCNA | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme