BASKETBAL: Srbsko - Česko právě teď živě

Severní Korea odpálila dvě rakety krátkého doletu, oznámili Jihokorejci

Severní Korea odpálila z oblasti přístavního města Wonsan na východním pobřeží dvě rakety krátkého doletu. S odvoláním na generální štáb jihokorejské armády o tom ve čtvrtek informovala agentura Reuters. Podle jihokorejského vojska se jednalo o test nového typu střel, které dolétly do vzdálenosti 690 a 430 kilometrů a dopadly do Japonského moře. USA vyzvaly Pchjongjang, aby se zdržel dalších provokací.

Soul / Pchjongjang (Aktualizováno: 23:26 25. 7. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severokorejský vůdce Kim Čong-un | Foto: KCNA | Zdroj: Reuters

Japonský ministr obrany Takeši Iwaja označil vypálení střel za „nanejvýš politováníhodné“, bezpečnost Japonska podle něj ale ohrožena nebyla. „Pokud však šlo o balistické střely, pak KLDR porušila rezoluce OSN,“ dodal Iwaja.

Vrchní velitel a nejvyšší představitel národa. Nová ústava označuje Kim Čong-una za hlavu KLDR

Číst článek

Jihokorejské ministerstvo obrany vyzvalo Pchjongjang, aby zastavil akce, které nepřispívají ke snížení napětí na Korejském poloostrově. Podle Soulu testy představují vojenskou hrozbu.

Podle některých analytiků Severní Korea znovu testovala rakety, které zkušebně odpálila již v květnu. Jihokorejská armáda nicméně vyjádřila přesvědčení, že se jednalo o nový typ střel. Poukázala přitom i na skutečnost, že rakety tentokrát doletěly dál než při květnové zkoušce.

Definitivní vyjádření prý armáda Jižní Koreje poskytne po konzultaci se Spojenými státy. Spojené státy vyzvaly Severní Koreu, aby se zdržela dalších provokací, a vyzvaly k obnově rozhovorů o denuklearizaci Korejského poloostrova.

„Chceme s KLDR dosáhnout diplomatické dohody,“ řekla mluvčí ministerstva zahraničí Morgan Ortagusová. Šéf americké diplomacie Pompeo odhadl, že během několika týdnů by se měly sejít delegace USA a KLDR k pracovním rozhovorům.

„Jsme nadále přesvědčeni, že existuje diplomatické řešení této situace,“ řekl agentuře Bloomberg. Severokorejský diktátor Kim Čong-un by měl podle Pompea dodržet slib daný americkému prezidentu Donaldu Trumpovi, jímž se zavázal k jadernému odzbrojení své země.

Australský student chtěl zbořit negativní stereotypy o Severní Koreji. Vyhostila ho za špionáž

Číst článek

Agentura AFP upozornila, že informace o tom, že se jednalo o rakety krátkého doletu, je důležitá, neboť americký prezident Donald Trump v květnu ujistil, že odpalování raket krátkého doletu nebude mít vliv na diplomatická jednání USA s KLDR.

Nynější střely byly prvními, které Severní Korea odpálila od schůzky amerického prezidenta Trumpa s vůdcem KLDR Kim Čong-unem v demilitarizované zóně mezi oběma Korejemi z 30. června. Trump po setkání řekl, že oba vůdci se domluvili na obnově rozhovorů mezi Spojenými státy a Severní Koreou, které stagnují od neúspěšného únorového summitu v Hanoji.

Severní Korea v poslední době ostře kritizovala plánované společné vojenské cvičení americké a jihokorejské armády. KLDR pravidelně takovéto manévry označuje za nácvik k invazi. V úterý severokorejská agentura KCNA uvedla, že Kim provedl inspekci nové ponorky, která má již brzy operovat u východního pobřeží KLDR a podle expertů by mohla nést balistické rakety.

Experti citovaní agenturami AP a Reuters uvedli, že nejnovější test severokorejských raket byl míněn jako varování Washingtonu a má vyvinout na Spojené státy tlak.

„Odpalem raket, kritikou vojenských manévrů Soulu a Washingtonu a předvedením nové ponorky vysílá KLDR jasný signál: Pokud nebudou Spojené státy přizpůsobivější, žádné rozhovory na pracovní úrovni se nemusejí konat,“ prohlásil bývalý jihokorejský jaderný vyslanec Kim Hong-kjon.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme