Itálie vyšetřuje, jestli severokorejská tajná služba násilím neodvlekla do KLDR dceru diplomata

Itálie vyšetřuje, zda severokorejská tajná služba neodvlekla z Říma násilím do KLDR dceru severokorejského diplomata Čoa Song-kia, který loni se ženou opustil římskou ambasádu, a oba patrně přeběhli. Informovala o tom ve středu agentura AP s odvoláním na italské ministerstvo zahraničí.

Řím/Pchjongjang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajka před ambasádou KLDR v Římě | Foto: Alessandro Bianchi | Zdroj: Reuters

Kauzu v úterý na tiskové konferenci v Soulu oživil bývalý zástupce velvyslance Severní Koreje v Británii Tche Jong-ho, který v srpnu 2016 uprchl do Jižní Koreje i s rodinou. Tche novinářům řekl, že 17letá dívka byla násilím odvlečena zpět do Severní Koreje dřív, než se stačila přidat k rodičům. Informaci prý získal od přítele v Pchjongjangu.

Šéf zpravodajců USA: KLDR se asi nikdy nevzdá všech svých jaderných zbraní

Číst článek

Zmizelý diplomat Čo Song-ki vykonával funkci zastupujícího velvyslance v Římě od října 2017 a mandát mu vypršel 20. listopadu loňského roku. Řím před jeho nástupem vypověděl na protest proti jadernému testu KLDR předchozího severokorejského ambasadora.

Azyl ve třetí zemi

List La Repubblica s odvoláním na jihokorejské rozvědky napsal, že manželská dvojice se nachází pod ochranou italské tajné služby a požádala o azyl ve třetí zemi, zřejmě ve Spojených státech. Na to, že diplomat krátce před vypršením mandátu zmizel, upozornila na začátku ledna také jihokorejská rozvědka.

Velvyslanec KLDR požádal v Itálii o azyl. Podle Jihokorejců je pod ochranou úřadů na bezpečném místě

Číst článek

Italský deník řadí Čoa mezi severokorejskou „aristokracii“ - jak jeho otec, tak i tchán byli velvyslanci, a proto mohl být v Římě s celou rodinou. Severokorejští diplomaté sloužící v zahraničí musejí obvykle nechat v KLDR nějaké členy rodiny, zpravidla děti, aby se předešlo jejich přeběhnutí.

Důležitá ambasáda

Italský ministr zahraničí nejprve uvedl, že resort se tímto „delikátním“ případem zabývá. Severokorejská ambasáda ministerstvo informovala už 5. prosince, že diplomatova dcera se chce setkat s prarodiči v Severní Koreji a 14. prosince ji zaměstnanci ambasády doprovodili na letiště.

Velvyslanectví v Itálii patří mezi důležitá zastoupení Severní Koreje ve světě, protože v Římě sídlí Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). KLDR se často potýká s nedostatkem potravin.

List La Repubblica napsal, že Tche a Čo se znali - pracovali spolu na ministerstvu zahraničních věcí v Pchjongjangu. Tche po zmizení kolegy médiím řekl, že italská ambasáda je důležitá i proto, že zajišťuje luxusní vybavení do pokojů severokorejského vůdce Kim Čong-una.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme