Kimova sestra: Severní Korea se znovu pokusí vyslat do vesmíru špionážní satelit

Severní Korea se znovu pokusí umístit na oběžnou dráhu kolem Země svůj vojenský špionážní satelit. Podle státních médií uvedla sestra a blízká poradkyně severokorejského vůdce Kim Čong-una. KLDR se pokusila vyslat svůj špionážní satelit do vesmíru ve středu. Nepodařilo se jí to kvůli selhání rakety, píšou zahraniční agentury.

Pchjongjang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kim Jo-čong, sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una, která patří k nejvyšším představitelům režimu

Kim Jo-čong, sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una, která patří k nejvyšším představitelům režimu | Foto: Ahn Young-joon | Zdroj: ČTK / AP

Kim Jo-čong, jež patří k nejvyšším představitelům severokorejského režimu, uvedla, že špionážní satelit „bude v blízké době správně umístěn na oběžnou dráhu a začne svou misi“. Podle Kimovy sestry musí Severní Korea chránit „svá suverénní práva a zájmy“.

KLDR nezvykle rychle uznala neúspěšný start rakety, která měla vynést satelit do vesmíru. Ve středu uvedla, že se raketa zřítila do moře kvůli problémům s pohonem.

Vyslání špionážní družice do vesmíru skončilo neúspěchem, přiznala Severní Korea

Číst článek

Start balistické rakety se satelitem ostře kritizovaly Spojené státy, Japonsko i Jižní Korea. Generální tajemník OSN António Guterres uvedl, že použitím balistické rakety KLDR porušila rezoluce Rady bezpečnosti, které jí zakazují tento druh raket využívat.

Kim Jo-Čong ale kritiku odmítla. Západní státy si podle ní protiřečí, jelikož samy do vesmíru vypustily „tisíce družic“. Zákaz používat balistické rakety je podle ní „nelegální útisk“ Severní Koreje.

Podle zprávy jihokorejské rozvědky, ze které citoval jeden ze zákonodárců této země, bude KLDR potřebovat řadu týdnů pro vyřešení problému s pohonem své rakety, uvedla agentura Reuters.

Podle agentury AP prohlášení Kimovy sestry ukazuje, že KLDR nemá v úmyslu vrátit se k jednání o svém jaderném programu a balistických raketách.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme