KLDR předala USA ostatky desítek padlých vojáků, 65 let po podpisu příměří

Severní Korea předala Spojeným státům ostatky padlých vojáků z korejské války. KLDR takový krok udělala poprvé za jedenáct let.

Soul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ostatky převezlo letadlo na americkou základnu v Jižní Koreji. Na palubě speciálu bylo 55 ostatků, které pravděpodobně patří vojákům Spojených států. Těla teď podstoupí identifikaci.

Návrat všech padlých Američanů požadoval od KLDR prezident Donald Trump. Zařadil to i mezi hlavní body ujednání po schůzce s vůdcem Kim Čong-unem. Trump už Kimovi na twitteru poděkoval.

The Remains of American Servicemen will soon be leaving North Korea and heading to the United States! After so many years, this will be a great moment for so many families. Thank you to Kim Jong Un.

05:50 – 27. 07. 2018

19912 95836

Pentagon odhaduje, že na severu mohou být těla až 5000 Američanů. Země jich zatím vydala asi 340.

Návrat ostatků připadá na pětašedesáté výročí dohody o příměří.

Za korejské války padlo celkem asi 36 000 Američanů. Dalších 7000 bylo vyhlášeno za nezvěstné a předpokládá se, že jejich ostatky jsou v KLDR. K zatím poslednímu předání ostatků došlo v roce 2007, kdy jich bylo ze Severní Koreje převezeno šest.

Václav Jabůrek, miz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme