KLDR svolává své poslance. Parlament se letos schází poprvé, s čím přijde Kim Čong-un?

V Pchjongjangu se ve středu schází severokorejský parlament. Podle jihokorejské agentury Jonhap by zasedání mohlo naznačit, s čím půjde vůdce KLDR Kim Čong-un na plánovaná setkání s prezidenty Jižní Koreje a Spojených států.

Tento článek je více než rok starý.

Pchjongjang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severokorejský vůdce Kim Čong-un na zasedání parlamentu v roce 2014.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un na zasedání parlamentu v roce 2014. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Severokorejský parlament, který se letos sejde poprvé, je podle ústavy KLDR nejdůležitější institucí země. Ve skutečnosti však zákonodárci jen schvalují rozhodnutí, která už předtím přijala Korejská strana práce.

Pchjongjangem víří zprávy o summitu s Modrým domem a Trumpem, Severokorejci netají vzrušení

Číst článek

Letošní zasedání je sledované i proto, že může něco napovědět o plánovaných summitech severokorejského vůdce Kim Čong-una s prezidenty Jižní Koreje a Spojených států Mun Če-inem a Donaldem Trumpem.

Jak to funguje?

Jak ukazují i oficiální záběry z dřívějších schůzek, o nezávislosti severokorejských zákonodárců na vůdci země Kim Čong-unovi se příliš mluvit nedá.

Poslanci ukázněně zvedají své hlasovací lístky a třeba před čtyřmi lety přivítali Kim Čong-una a další vedoucí představitele KLDR dlouhým potleskem vstoje s rukama zdviženýma nad hlavu. Aplaus ukončil zamáváním až samotný Kim.

Všechny kandidáty na poslance dopředu schvaluje severokorejské vedení. Podle britského Guardianu bývají delegáti před zasedáním pod dohledem - třeba neznají své spolubydlící v hotelu nebo mají předem domluvený odvoz. Na druhou stranu režim prý zkouší taky metodu cukru - v minulosti dostali poslanci před jednáním zdarma nový oblek, obuv, a dokonce i spodní prádlo.

Záběry ze zasedání parlamentu v roce 2014: 

Co čekat letos?

Jarní zasedání podle jihokorejské agentury Jonhap obvykle slouží k potvrzení státního rozpočtu a změn v severokorejské vládě. Letos by mohlo dojít i na změnu ve vedení parlamentu.

Stávajícímu předsedovi Kim Jong-namovi je už 90 let. Z titulu své funkce je nejvyšším představitelem Severní Koreje, a proto svou zemi také reprezentoval nedávno na olympiádě v jihokorejském Pchjongčchangu.

Severokorejci si z propagandy balí cigarety, říká uprchlý novinář z KLDR

Číst článek

Co se chystaných summitů s Jižní Koreou a Spojenými státy týče, zasedání parlamentu by  podle jihokorejské agentury Jonhap mohlo naznačit, jakou podporu mají plány Kim Čong-una na zlepšení vztahů se sousedy a s Washingtonem nebo úvahy o zastavení severokorejského jaderného programu.

Režim totiž dřív používal parlamentní zasedání, aby si formálně nechal postup v této otázce potvrdit. Třeba na jaře 2012 poslanci schválili změnu preambule ústavy, ve které se píše, že Severní Korea je jaderným státem.

O rok později parlament přijal zákon, podle něhož jsou jaderné zbraně určené jen k obraně KLDR. Americký analytik Ken Gause ale tvrdí, že zatím ještě nenastal čas, aby se severokorejský lid dozvěděl o takto zásadní změně politiky země.

Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme