KLDR slaví narozeniny mrtvého vůdce, Soul hrozí dalšími sankcemi
Severokorejský diktátor Kim Čong-il má dnes narozeniny. Obyvatelé této komunistické země je slaví bez ohledu na skutečnost, že jejich "drahý vůdce" je už více než čtyři roky po smrti. Z Jižní Koreje ale místo blahopřání přichází hrozba dalších sankcí.
Oslavy jsou tentokrát bez vojenské přehlídky, rakety v ulicích hlavního města Pchjongjangu tak nahradily hlavně květiny.
Begonie zvané kimčongílie, které byly speciálně vypěstované právě pro Kim Čong-ila, obyvatelé severokorejské metropole stejně jako každý rok pokládají u jeho obří sochy.
Už od rána nedožité 74. narozeniny "drahého vůdce", jak ho v KLDR označují, připomíná státní televize. Hlasatelka jako vždy velmi emotivně vypráví o slunci zářícím nad posvátnou horou Pekdu, kde se podle Pchjongjangu Kim Čong-il narodil, přestože historici uvádějí jako místo narození ruskou obec u Chabarovsku.
To ale nic nemění na tom, že narození Kim Čong-ila podle legendy ohlásil zpěv vlaštovek, rozkvetly také květiny, nad horou se vytvořila dvojitá duha a na obloze se zjevila hvězda na znamení příchodu budoucího vůdce.
Kim Čong-il stál v čele KLDR sedmnáct let. Svou zemi přivedl do světového jaderného klubu, do vývoje nukleárních zbraní a do raketového programu totiž investoval obrovské prostředky. Tím ale zvýšil riziko vypuknutí konfliktu na Korejském poloostrově i v celé východní Asii.
Na jedné straně utrácel miliardy a na straně druhé řada obyvatel KLDR trpěla hladem. Na konci 90. let minulého století v důsledku toho zemřelo až milion lidí, a to v době, kdy si Kim Čong-il budoval luxusní podzemní protiatomový kryt.
Jihokorejce rozzlobil test rakety, prezidentka slíbila "silné" sankce
Severní Korea navíc pokračuje v jaderném zbrojení i po vůdcově smrti, za což čelí dalším sankcím. Ostrá reakce dnes přišla i z Jižní Koreje.
Tamní prezidentka Pak Kun-hje v projevu v parlamentu ostře kritizovala KLDR a slíbila zavedení dalších "silných" opatření proti Pchjongjangu za nedávnou severokorejskou jadernou zkoušku i test rakety dlouhého doletu, jejíž model mimochodem také Severokorejci mohou u příležitosti vůdcových narozenin obdivovat.
Soul už minulý týden ukončil provoz ve společné průmyslové zóně Kesong, což zase vyvolalo nevoli v Pchjongjangu, protože tak přijde o význačný zdroj příjmů. A lze čekat, že vedení KLDR ostře zareaguje i na varování přicházející z Jižní Koreje, tím spíše, když zazněla v den oslavy Kimových narozenin.