KLDR souhlasí se zkušební jízdou vlaku na mezikorejské železnici

Mezi Severní a Jižní Koreou opět pojedou vlaky. Generálové armád obou Korejí se na jednání v hraničním nárazníkovém pásmu dohodli na první zkušební jízdě po železnici, která spojuje rozdělený poloostrov. První vlak by měl po obnovené trati projet přesně za týden.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

korejská železnice | Zdroj: ČTK

Datum už předem dohodli politici a ekonomové obou států, ale až do dneška se čekalo na souhlas severokorejské armády. Vlak měl projet z jihu na sever už před rokem, ale tuto zkušební jízdu Pchjongjang na poslední chvíli odvolal.

Železniční trať mezi Severní a Jižní Koreou se přerušila během války v letech 1950-53. Koleje se začaly opravovat po prvním mezikorejském summitu v roce 2000. Tento summit nastartoval sérii sbližovacích kroků mezi severem a jihem poloostrova. Mohli se například setkat příslušníci rozdělených rodin.

Na trati mezi Jižní a Severní Koreou zatím projede jen jeden vlak. Bude to zkušební jízda. Obnovené železniční spojení by ale v budoucnu mohlo mít velký význam. Jižní Koreji hodně záleží na tom, aby se mohla napojit na ruskou transsibiřskou magistrálu. Tou by se dalo dopravovat zboží do Evropy mnohem rychleji a levněji než námořní cestou.

Propojení trati by mělo význam i pro Českou republiku, protože jak známo široké ruské koleje vedou až na Slovensko a také hluboko do vnitrozemí Polska, a existují návrhy, jak širokorozchodnou trať prodloužit až k nám.

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme