V demilitarizované zóně mezi KLDR a Jižní Koreou se střílelo. Není jasné, co střelbu vyvolalo

Na demilitarizované hranici mezi KLDR a Jižní Koreou se v neděli ráno střílelo. Severokorejské jednotky několikrát vypálily směrem na jihokorejské strážní stanoviště poblíž pohraničního města Cheorwon. Jihokorejci nato ve dvou případech vypálili po 20 výstražných výstřelech a vyslali varovné hlášení. Oznámila to podle agentury AP jihokorejská armáda. Dodala, že Jižní Korea neutrpěla žádné ztráty na životech.

Soul (Aktualizováno: 11:00 3. 5. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jihokorejští vojáci uvnitř vesnice v demilitarizovaném pásmu. | Foto: Kim Hong-Ji | Zdroj: Reuters

V reakci na střelbu vypálila Jižní Korea varovné výstřely, uvedli Jihokorejci ve vojenském prohlášení. Na jihokorejské straně nebyly hlášeny žádné ztráty ani poškozená zařízení, píše server NBC News. Podle AP není známo, zda si dnešní incident vyžádal nějaké oběti na straně KLDR. Severokorejská zpravodajská agentura KCNA zatím o incidentu neinformovala.

Server britské BBC uvádí, že je to poprvé za pět let, kdy severokorejští vojáci přímo vystřelili na jih. Není jasné, co počáteční výstřely vyvolalo. 

Jihokorejská armáda později uvedla, že výstřely ze Severní Koreje nejsou považovány za „úmyslné“, uvádí agentura AFP. Podle nejmenovaného činitele jihokorejské armády předběžné hodnocení incidentu naznačuje, že pravděpodobně nešlo o plánovanou provokaci. Pozadí události nicméně Soul dál zjišťuje.

#UPDATES "Our military responded with two rounds of gunfire and a warning announcement," the joint chiefs of staff (JCS) in Seoul says
The South Korean military later says the North Korean gunshots were "not deemed intentional" u.afp.com/3fL3

07:51 – 03. 05. 2020

121 265

„Přijímáme opatření, abychom zajistili, že nenastane žádná další situace,“ uvedl náčelník jihokorejského štábu. Dodal, že komunikují se Severní Koreou prostřednictvím vojenských linek, zatímco zůstávají připraveni na další palbu.

Velitelství sil OSN působící v demilitarizovaném pásmu mezi oběma Korejemi podle listu Financial Times sdělilo, že incident vyšetřuje. Cílem je zjistit, zda nebyla porušena dohoda o příměří.

‚Rád vidím, že je zpátky a daří se mu dobře.‘ Trump přivítal, že se Kim Čong-un opět objevil na veřejnosti

Číst článek

Demilitarizovaná zóna (DMZ) byla zřízena po korejské válce v roce 1953 za účelem vytvoření nárazníkové zóny mezi oběma zeměmi. V posledních dvou letech se vláda v Soulu pokusila proměnit silně opevněnou hranici v mírovou zónu. Severní Korea a Jižní Korea jsou technicky stále ve válečném stavu, protože korejská válka z let 1950 až 1953 skončila příměřím, a ne mírovou smlouvou.

Zvýšené napětí přichází den poté, co se na veřejnosti objevil severokorejský vůdce Kim Jong-un, po téměř třítýdenní nevysvětlené nepřítomnosti, která vyvolala intenzivní globální spekulace o jeho zdraví, píše BBC.

ban, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme