KLDR posílá do Sýrie materiál pro chemické zbraně, tvrdí dokument OSN. Severní Korea tvrzení popírá

Severní Korea označila zprávy o tom, že posílá do Sýrie materiál použitelný pro výrobu chemických zbraní, za výmysl Washingtonu. Severokorejské státní agentuře KCNA to řekl mluvčí severokorejského ústavu pro americká studia.

Pchjongjang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kim Čong-unův závěrečný projev na konferenci vůdčích představitelů Korejské strany práce (snímek ze 23. prosince, zveřejněný agenturou KCNA 24. prosince 2017). | Zdroj: Reuters

O tom, že KLDR posílá do Sýrie materiál, který může být použit pro výrobu chemických zbraní a balistických raket, informovaly ve středu zpravodajský sever BBC a agentura AP. Odkazují přitom na dosud nezveřejněnou zprávu OSN, do níž novináři měli možnost nahlédnout.

Zvláštní vyslanec Soulu v KLDR

Soul plánuje v nejbližší době vyslat do Severní Koreji svého zvláštního vyslance. V telefonickém rozhovoru to americkému prezidentovi Donaldu Trampovi řekl jeho jihokorejský protějšek Mun Če-in, napsala v pátek agentura AP. Mun tak prý chce zahájit smysluplný dialog, který by mohl vést k jadernému odzbrojení Korejského poloostrova.

„Jak už jsme několikrát uvedli, naše republika nevyvíjí, nevyrábí a neskladuje chemické zbraně a je proti chemickým zbraním jako takovým,“ cituje KCNA mluvčího, který nařčení označil za nesmyslná.

Podle dokumentu OSN Pchjongjang nedovoleně dodával Sýrii materiály, které lze upotřebit při výrobě chemických zbraní. Jednalo se například o kyselinovzdorné a žáruvzdorné dlaždice, které je možné použít pro výstavbu zařízení, jež chemické zbraně produkují. Zásilky obsahovaly také antikorozní a kyselinovzdorné trubky, ventily či teploměry.

Tato obvinění přicházejí krátce poté, co se v médiích objevila nová obvinění týkající se použití bomb obsahujících chlor při útocích syrských vládních sil. Režim prezidenta Bašára Asada tato nařčení odmítá.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme