KLDR urychluje přípravy na start rakety, vypustit by ji mohla za dva týdny

Severokorejci pokračují v přípravách na odpálení rakety. Stroj může Pchjongjang vyslat do vesmíru už za dva týdny. Svět Severní Koreu za připravovaný test kritizuje a považuje ho za zkoušku střely dlouhého doletu. Podle KLDR jde ale o mírovou družici, sloužící vědeckým účelům.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severokorejská zkouška rakety v roce 2009 údajně byla úspěšným vypuštěním družice

Severokorejská zkouška rakety v roce 2009 údajně byla úspěšným vypuštěním družice | Zdroj: ČTK

Do rakety, která je údajně schopná nést i jadernou hlavici, už Severokorejci začali tankovat palivo. Informuje o tom japonský deník Tokio Šimbun. Jak list dále píše, raketa je už připravena na startovací rampě v Tongčang-ri na severozápadě KLDR.

Jižní Korea a Japonsko varují, že odchýlí-li se raketa z plánovaného směru letu, pak ji sestřelí. Okolní země se také obávají úlomků z nekvalitně vyrobeného zařízení, které by mohly v případě exploze i zabíjet.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zahraničněpolitický analytik Českého rozhlasu Milan Slezák mluví o důsledcích odpálení severokorejské rakety v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Američané v reakci na test přerušili plánování potravinové pomoci KLDR. Pchjongjang i přesto tvrdí, že má na vypuštění rakety právo. Ve snaze uklidnit západ dokonce slíbil, že kromě zahraničních novinářů přizve na start rakety i experty z americké NASA.

Podle jihokorejských médií odpálila Severní Korea dvě rakety už nyní. To ale, zdá se, nikoho nijak zvlášť nevzrušuje.

„Důvod je velice prostý, protože ty dvě rakety, které Severní Korea odpálila teď, jsou rakety krátkého doletu, které míří na loď. Ty doletí několik desítek, maximálně stovek kilometrů. Ale raketa, která vzbuzuje tolik vášní, je úplně jiného druhu. Je to třístupňová raketa,“ vysvětlil zahraničněpolitický analytik Českého rozhlasu Milan Slezák.

Tato raketa podle jeho slov může být po určitých úpravách mezikontinentální, balistická a může mít dosah až 15 tisíc kilometrů, což vzbuzuje mnoho obav.

Jiří Chum, Milan Slezák, Kateřina Procházková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme