Šéf zpravodajců USA: KLDR se asi nikdy nevzdá všech svých jaderných zbraní

Je nepravděpodobné, že by se Severní Korea vzdala všech svých jaderných zbraní. Před členy senátního výboru pro zpravodajské služby to v úterý řekl šéf amerických zpravodajských služeb Dan Coats. KLDR podle něj považuje jaderné zbraně za nezbytné k přežití režimu. Coats se při prezentaci zprávy o světových hrozbách vyjádřil také například k takzvanému Islámskému státu, který má podle něj stále tisíce bojovníků.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf amerických zpravodajských služeb Dan Coats | Foto: Joshua Roberts | Zdroj: Reuters

Coats tak zjevně protiřečí tvrzením prezidenta Donalda Trumpa, že ve vztahu k Pchjongjangu bylo dosaženo velkého pokroku nebo že Islámský stát v Sýrii byl poražen.

‚Budu důvěřovat pozitivnímu myšlení Trumpa.‘ Vůdce KLDR je spokojen s přípravami summitu s USA

Číst článek

Coats před senátory hovořil jen několik týdnů před plánovaným druhým setkáním prezidenta Trumpa se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Šéf zpravodajských služeb konstatoval, že KLDR už více než rok neuskutečnila žádný jaderný nebo raketový test a vyjádřila podporu odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova.

Pchjongjang rovněž „vratně odstranil“ části své infrastruktury pro zbraně hromadného ničení.

V KLDR jsme našli tajné středisko vývoje raket, oznámili američtí experti. Jsou tam i střely Rodong

Číst článek

„My ale dál považujeme za nepravděpodobné, že by se Severní Korea vzdala všech svých jaderných zbraní a výrobních kapacit, i když se snaží jednat o krocích, které vedou k částečnému jadernému odzbrojení, aby dosáhla klíčových ústupků ze strany USA a světa,“ stojí v Coatsově zprávě.

Coats v úterý rovněž upozornil, že džihádistický Islámský stát, který Trump považuje z velké části za poražený, čítá ještě tisíce bojovníků. Islámský stát má podle něj „ještě v Iráku a v Sýrii pod kontrolou tisíce bojovníků“ a skupina má „osm odboček, více než desítku sítí a tisíce stoupenců rozptýlených po celém světě navzdory výrazným ztrátám, pokud jde o vůdce a území“.

Prezident Trump před Vánocemi ke všeobecnému překvapení prohlásil, že počítá se stažením asi 2000 amerických vojáků ze severu Sýrie. Jako důvod uvedl, že Islámský stát je v Sýrii poražen.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme