Deprese, absolutní zklamání i záchrana: summit Donalda Trumpa a Kim Čong-una očima analytiků

Analytici a zpravodajové z nejrůznějších světových médií a institucí reagují na twitteru na summit Donalda Trumpa a Kim Čong-una v Singapuru. A jak poznamenává BBC, ne všichni jsou tak nadšeni z toho, co z něj vzešlo.

Tento článek je více než rok starý.

Singapur/Washington/Pchjongjang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Trump a Kim Čong-un odchází z místnosti po podpisu dokumentu.

Donald Trump a Kim Čong-un odchází z místnosti po podpisu dokumentu. | Foto: Jonathan Ernst | Zdroj: Reuters

■ „Páni, pokud je tohle ono… Je to depresivní. Tohle je ještě míň než většina skeptiků předpokládala,“ komentoval profesor politických věd z Pusanské univerzity v Jižní Koreji Robert Kelly s tím, že doufal, že americký prezident dosáhne něčeho konkrétního. „Vypadá to docela obecně,“ doplnil.

■ „Pletu se snad, když si myslím, že dokonce ani Trumpova základna zpátky v USA nebude příliš ohromena tímhle skrovným, nesmyslným dokumentem? (Rámcová dohoda z roku 1994 byla mnohem podstatnější.) Bude čelit odporu? A potom co? Vrátíme se k ‚většímu tlačítku‘ a podobně? Absolutní zklamání z hlediska obsahu,“ napsal sociolog a koreanista Aidan Foster-Carter.

■ „Překvapuje mě, že ti samí lidé, kteří kritizovali dohodu s Íránem – dohodu, která byla psána s nespočetným množstvím ověřování a opatření pro dodržování předpisů, protože se Západ obával, že by se Írán snažil dohodu porušit – nyní oslavují severokorejský vágní a nezavazující ‚příslib‘, který recykluje jazyk z 90. let,“ uvedl Brian Klaas z London School of Economics.

■ „Jak se dalo čekat, Kim Čong-un začal otevřený proces vyjednávání, který přiměje USA k zastavení sankcí, dá moc Číně a Jižní Koreji, aby mohly pokračovat v dotování Pchjongjangu, a umožní KLDR pokračovat v dalším rozvoji jejího jaderného a raketového programu,“ napsal korejský pozorovatel z Fletcherovy školy práva a diplomacie a Tuftsovy univerzity v Massachusetts Sung-Yoon Lee.

■ Podobně skepticky zareagoval také expert na kontrolu zbrojení Jeffrey Lewis: „Jak společné prohlášení z ‚epochálního‘ singapurského summitu obstojí v porovnání s jinými historickými dokumenty o denuklearizaci? Obávám se, že ne moc dobře.“

■ „Nezdá se, že by tato dohoda mohla změnit názor mnoha lidí. Pesimisté ji uvidí pouze jako něco bezzubého, co neobsahuje nic nového; optimisté ji uvidí jako pouhý začátek,“ popsal na svém účtu korespondent agentury Reuters Josh Smith.

■ Zatímco mnoho analytiků je vůči výsledkům summitu spíš skeptických, Rüdiger Frank z vídeňské univerzity má opačný názor. „Trump ten proces zachránil tím, že to bere všechno pomalu, jeden krůček za druhým, radši než aby to zabil ještě před tím, než to začne – jako to udělali jeho předchůdci navzdory nejlepším úmyslům,“ popsal v reakci na tweet profesora soukromé univerzity v Soulu Andreje Lankova, který uvedl, že dohoda má nulovou hodnotu a USA tím KLDR jen povzbudily.

■ Na internetu se kromě vážných komentářů objevují už také vtipy. Editor zpravodajství BuzzFeed Patrick Smith například napsal, že už to všechno konečně dává smysl, když Trump citoval svou konverzaci s Kim Čong-unem. „Máte skvělé pláže, řekl jsem mu. Mohli byste na nich mít ty nejlepší hotely na světě,“ přepsal Trumpova slova Smith s narážkou na prezidentovo podnikání.

■ A vtipy se po sociálních sítích šíří také kvůli záznamu toho, jak se Donald Trump před fotografy nepřímo strefuje do tělesné konstituce severokorejského vůdce. Výmluvný výraz v Kim Čong-unově tváři svědčí o tom, že Trumpův žert nepadl na úrodnou půdu. Novinář Shahjahan Khurram píše, že Kimova reakce je to nejlepší, co během úterý uvidíte.

 

dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme