Deprese, absolutní zklamání i záchrana: summit Donalda Trumpa a Kim Čong-una očima analytiků

Analytici a zpravodajové z nejrůznějších světových médií a institucí reagují na twitteru na summit Donalda Trumpa a Kim Čong-una v Singapuru. A jak poznamenává BBC, ne všichni jsou tak nadšeni z toho, co z něj vzešlo.

Singapur/Washington/Pchjongjang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Trump a Kim Čong-un odchází z místnosti po podpisu dokumentu. | Foto: Jonathan Ernst | Zdroj: Reuters

■ „Páni, pokud je tohle ono… Je to depresivní. Tohle je ještě míň než většina skeptiků předpokládala,“ komentoval profesor politických věd z Pusanské univerzity v Jižní Koreji Robert Kelly s tím, že doufal, že americký prezident dosáhne něčeho konkrétního. „Vypadá to docela obecně,“ doplnil.

■ „Pletu se snad, když si myslím, že dokonce ani Trumpova základna zpátky v USA nebude příliš ohromena tímhle skrovným, nesmyslným dokumentem? (Rámcová dohoda z roku 1994 byla mnohem podstatnější.) Bude čelit odporu? A potom co? Vrátíme se k ‚většímu tlačítku‘ a podobně? Absolutní zklamání z hlediska obsahu,“ napsal sociolog a koreanista Aidan Foster-Carter.

■ „Překvapuje mě, že ti samí lidé, kteří kritizovali dohodu s Íránem – dohodu, která byla psána s nespočetným množstvím ověřování a opatření pro dodržování předpisů, protože se Západ obával, že by se Írán snažil dohodu porušit – nyní oslavují severokorejský vágní a nezavazující ‚příslib‘, který recykluje jazyk z 90. let,“ uvedl Brian Klaas z London School of Economics.

■ „Jak se dalo čekat, Kim Čong-un začal otevřený proces vyjednávání, který přiměje USA k zastavení sankcí, dá moc Číně a Jižní Koreji, aby mohly pokračovat v dotování Pchjongjangu, a umožní KLDR pokračovat v dalším rozvoji jejího jaderného a raketového programu,“ napsal korejský pozorovatel z Fletcherovy školy práva a diplomacie a Tuftsovy univerzity v Massachusetts Sung-Yoon Lee.

■ Podobně skepticky zareagoval také expert na kontrolu zbrojení Jeffrey Lewis: „Jak společné prohlášení z ‚epochálního‘ singapurského summitu obstojí v porovnání s jinými historickými dokumenty o denuklearizaci? Obávám se, že ne moc dobře.“

■ „Nezdá se, že by tato dohoda mohla změnit názor mnoha lidí. Pesimisté ji uvidí pouze jako něco bezzubého, co neobsahuje nic nového; optimisté ji uvidí jako pouhý začátek,“ popsal na svém účtu korespondent agentury Reuters Josh Smith.

■ Zatímco mnoho analytiků je vůči výsledkům summitu spíš skeptických, Rüdiger Frank z vídeňské univerzity má opačný názor. „Trump ten proces zachránil tím, že to bere všechno pomalu, jeden krůček za druhým, radši než aby to zabil ještě před tím, než to začne – jako to udělali jeho předchůdci navzdory nejlepším úmyslům,“ popsal v reakci na tweet profesora soukromé univerzity v Soulu Andreje Lankova, který uvedl, že dohoda má nulovou hodnotu a USA tím KLDR jen povzbudily.

■ Na internetu se kromě vážných komentářů objevují už také vtipy. Editor zpravodajství BuzzFeed Patrick Smith například napsal, že už to všechno konečně dává smysl, když Trump citoval svou konverzaci s Kim Čong-unem. „Máte skvělé pláže, řekl jsem mu. Mohli byste na nich mít ty nejlepší hotely na světě,“ přepsal Trumpova slova Smith s narážkou na prezidentovo podnikání.

■ A vtipy se po sociálních sítích šíří také kvůli záznamu toho, jak se Donald Trump před fotografy nepřímo strefuje do tělesné konstituce severokorejského vůdce. Výmluvný výraz v Kim Čong-unově tváři svědčí o tom, že Trumpův žert nepadl na úrodnou půdu. Novinář Shahjahan Khurram píše, že Kimova reakce je to nejlepší, co během úterý uvidíte.

 

dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme