Pokud summit dopadne dobře, chce Trump pozvat Kima do USA. Ve hře je i podpis mírové dohody

Jestliže nadcházející summit amerického prezidenta Donalda Trumpa s Kim Čong-unem dobře dopadne, chce americký prezident severokorejského vůdce pozvat do USA. Po čtvrtečním jednání s japonským premiérem Šinzóem Abem v Bílém domě Trump také připustil možnost, že s Kimem 12. června v Singapuru podepíše mírovou smlouvu o oficiálním ukončení korejské války z 50. let minulého století.

Washington (Aktualizováno: 23:14 7. 6. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severokorejský vůdce Kim Čong-un a americký prezident Donald Trump

Severokorejský vůdce Kim Čong-un a americký prezident Donald Trump | Zdroj: KCNA/Reuters

„Může se to stát, můžeme smlouvu podepsat," řekl Donald Trump s tím, že by to byla ta snadnější část cesty k normalizaci vztahů obou zemí. Konflikt na Korejském poloostrově dosud nebyl uzavřen mírovou smlouvou, ale jen příměřím.

Americký prezident vzhledem k nynějšímu vstřícnému přístup KLDR také nedávno prohlásil, že vůči Pchjongjangu nebude používat termín „maximální tlak“.

Setkání Kima s Trumpem

Oba státníci se mají setkat 12. června v Singapuru. Šéf Bílého domu Donald Trump nedávno řekl, že by schůzka s Kim Čong-unem by mohla znamenat nový začátek. Zároveň ale zdůraznil, že se vzájemné vztahy nezlepší jen při jediné schůzce.

„Pokud po jednání s Kimem použiju frázi ,maximální tlak´, tak jednání dobře nešlo,“ řekl ve čtvrtek s tím, že v případě špatného směřování summitu je připraven od jednacího stolu odejít.

Sankce zůstávají

Trump během diskuse s Abem řekl, že zatím není možné sankce proti KLDR uvolnit, takový vývoj podmiňuje konkrétními kroky ze strany Severní Koreje. Na tiskové konferenci pak ocenil pomoc Jižní Koreje a Číny, které podle něj mají na uklidnění situace na Korejském poloostrově velký podíl.

Abe řekl, že pokud se Severní Korea rozhodne vykročit správným směrem, čeká jí zářná budoucnost. Také uvedl, že Japonsko s KLDR musí přímo jednat o osudu Japonců, které KLDR unesla. Trump přislíbil Abemu, že Kimovi vysvětlí, jak je pro Tokio objasnění osudu těchto lidé důležité.

Severokorejský emisar dorazil do USA. V New Yorku má řešit možné setkání Trumpa s Kim Čong-unem

Číst článek

‚Nejen příležitost k focení‘

Trump své setkání se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem podle serveru CNN označil za více než „příležitost k focení.“ Dodal také, že očekávaný „summit už je připraven.“ Americký prezident od jednání s Kim Čong-unem očekává závazek jaderného odzbrojení. K takovému kroku je Pchjongjang ochotný.

Trump už dříve novinářům sdělil, že věří tomu, že KLDR může pod Kimovým vedením projít přeměnou. Dodal však, že USA se nechystají poskytnout Pchjongjangu v rámci pomoci velké finanční injekce, protože to je podle něj záležitost Jižní Koreje.

Americká média připomínají, že schůzka byla první od roku 2000, kdy se prezident setkal s vysokým severokorejským činitelem. Před 18 lety tehdejší prezident Bill Clinton přijal v Bílém domě v rámci úsilí o normalizaci americko-severokorejských vztahů Čo Mjong-roka, vyslance tehdejšího vůdce Kim Čong-ila.

Dějištěm historického summitu amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokorejského vůdce Kim Čong-una bude singapurský ostrov Sentosa, státníci by se tam měli sejít 12. června. Ostrov je v současnosti známý především jako luxusní letovisko. 

Příprava k denuklearizaci

Severokorejský vůdce Kim Čong-un dal ministru zahraničí USA Mikeu Pompeovi osobně najevo, že je připraven k denuklearizaci. Řekl to ve čtvrtek šéf americké diplomacie s tím, že denuklearizace KLDR je jediný výsledek, který je ochoten přijmout prezident Donald Trump. Spojené státy podle Pompea od Pchjongjangu vyžadují konkrétní kroky, nikoli jen slova.

‚To nejlepší, co může Singapur nabídnout.‘ Summit Trumpa s Kimem budou střežit nepálští Gurkhové

Číst článek

Pompeo na tiskové konferenci v Bílém domě vyjádřil naději, že Kim je ochoten k odvážnému rozhodnutí denuklearizovat zcela a nezvratně. Na otázku, zda byl učiněn pokrok v překonání rozdílného definování pojmu denuklearizace, odpověděl americký ministr zahraničí podle agentury Reuters kladně.

Pompeo naznačil, že pokud se Severní Korea vzdá svého jaderného arzenálu, čeká ji světlejší budoucnost. Pokud se však diplomatická jednání nepohnou správným směrem, zvýší se tlak na KLDR prostřednictvím sankcí, varoval Pompeo.

Trump míří na summit, který se uskuteční 12. června v Singapuru, s nadějí, ale také s otevřenýma očima, zdůraznil šéf americké diplomacie.

Pompeo ve čtvrtek rovněž oznámil, že po historickém úterním summitu bude znovu jednat s představiteli Jižní Koreje, Japonska a Číny.

dbr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme