Pokud KLDR udělá kroky k urychlenému jadernému odzbrojení, hospodářsky jim pomůžeme, řekl Pompeo

Spojené státy jsou připraveny pomoci severokorejské ekonomice, pokud se KLDR urychleně zbaví jaderných zbraní. Prohlásil to v pátek americký ministr zahraničí Mike Pompeo na společné tiskové konferenci se svou jihokorejskou kolegyní Kang Kjong-whaovou.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo na společné tiskové konferenci s jihokorejskou kolegyní Kang Kjong-whaovou | Foto: Kevin Lamarque | Zdroj: Reuters

Šéf americké diplomacie prohlásil, že pokud Severní Korea učiní „odvážné“ kroky k „urychlenému jadernému odzbrojení“, Spojené státy budou společně s Jižní Koreou usilovat o prosperitu KLDR. Pompeo zdůraznil, že odstranění jaderných zbraní KLDR bude vyžadovat rozsáhlé ověřování.

V USA přistálo letadlo s trojicí Američanů vězněných v KLDR. Přivítal je Donald Trump s Melanií

Číst článek

Oba ministři v pátek zdůraznili svůj požadavek „úplného, ověřitelného a nezvratného“ odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova. Americký prezident Donald Trump se má 12. června v Singapuru sejít se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem.

Pompeo v pátek potvrdil, že podmínky pro úspěšný summit vytvořilo propuštění tří Američanů vězněných Severní Koreou. Trojice se tento týden vrátila do vlasti spolu s Pompeem, který jednal v Pchjongjangu s Kim Čong-unem o nadcházející vrcholné schůzce.

Pompeo v pátek vyjádřil přesvědčení, že Severní Korea a Spojené státy mají stejnou představu o hlavních cílech summitu. „Mám za to, že existuje naprostá shoda ohledně toho, co jsou hlavní cíle,“ prohlásil Pompeo.

Jihokorejská ministryně zahraničí zdůraznila, že před historickou schůzkou bude nutná těsná součinnost se Spojenými státy. Řekla také, že sankce vůči KLDR nemohou být zrušeny před červnovou vrcholnou schůzkou. „Máme velmi jasno v tom, že sankce zůstanou v platnosti, dokud neuvidíme viditelné a významné kroky Severní Koreje směrem k denuklearizaci,“ prohlásila ministryně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme