Zasáhneme jakékoliv místo na Zemi, hrozí po testu mezikontinentální rakety Severní Korea

Severní Korea oznámila, že vůbec poprvé úspěšně vyzkoušela mezikontinentální balistickou střelu. Spojené státy a Jižní Korea předtím uvedly, že střela, kterou Pchjongjang vypálil ze svého území a která dopadla do Japonského moře, byla raketou středního doletu.Pchjongjang tvrdí, že nyní je schopen zasáhnout prakticky jakékoliv místo na Zemi.

Soul (Aktualizováno: 9:58 4. 7. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

KLDR provedla další raketový test.

KLDR provedla další raketový test. | Zdroj: Reuters

Střela Hwasong-14 letěla 39 minut a dosáhla výšky 2802 kilometrů. Následně přesně zasáhla svůj určený cíl, citovala státní severokorejskou televizi agentura Reuters. Americké tichomořské velení předtím sdělilo, že zaznamenalo odpal rakety z území KLDR a že dráhu střely sledovalo po dobu 37 minut.

Totalitní Severní Korea tak zřejmě dosáhla klíčového pokroku v naplnění svého plánu ohrozit Spojené státy, poznamenala agentura AFP. Otestovaná raketa může být schopna zasáhnout Aljašku, řekl zbrojní analytik citovaný agenturou AP.

Podle původních zpráv se jednalo o raketu středního doletu. Až později Severní Korea oznámila, že testována byla mezikontinentální balistická raketa.

Trump jako Hilter. Americký prezident kráčí ve stopách diktátorské politiky, tvrdí KLDR

Číst článek

Podle japonské televize NHK raketa zasáhla japonskou výlučnou hospodářskou zónu. Japonská vláda incident ostře odsoudila a označila ho za jasné porušení rezolucí OSN. Podle americké armády střela odstartovala poblíž letecké základny asi sto kilometrů severozápadně od severokorejské metropole Pchjongjangu.

Byla vystřelena jen několik hodin poté, co o problémech s KLDR telefonicky hovořil americký prezident Donald Trump s japonským premiérem Šinzóem Abem a s čínskou hlavou státu Si Ťin-pchingem.

Trump v první reakci na twitteru napsal: „Severní Korea právě vypustila další raketu. Nemá tento člověk (severokorejský vůdce Kim Čong-un) ve svém životě nic lepšího na práci? Lze jen těžko uvěřit, že Jižní Korea a Japonsko to ještě vydrží. Možná že Čína vyvine tvrdý nátlak na Severní Koreu a jednou provždy skoncuje s těmito nesmysly!" Bílý dům zatím nezveřejnil svoje oficiální stanovisko.

Japonsko považuje test za další provokaci a porušení rezoluce OSN. A premiér Šinzo Abe chce pokračující provokace ze strany Pchjongjangu řešit na nadcházejícím setkání lídrů zemí G20. „Severní Korea odpálila další balistickou raketu a naprosto ignoruje výstrahy ze strany mezinárodního společenství. Japonsko teď zesílí tlak na KLDR společně se Spojenými státy a Jižní Koreou. Také chci požádat prezidenty Ruska a Číny, aby v této záležitosti začali hrát přínosnější roli," řekl Abe.

KLDR tento rok testovala několik nových raket, podle odborníků i výkonnou balistickou střelu středního doletu, jež by v budoucnu mohla dosáhnout i takových cílů, jako je americká Havaj či Aljaška. Rada bezpečnosti OSN potrestala Pchjongjang novými sankcemi.

Trump se koncem června nechal slyšet, že severokorejská hrozba vyžaduje rozhodnou reakci. Prohlásil, že čas trpělivosti s jadernými a raketovými testy KLDR již skončil.

Šéf americké Agentury pro protiraketovou obranu James Syring počátkem června označil technologický pokrok v severokorejském vývoji balistických střel v uplynulých šesti měsících za velice znepokojivý.

Štěpán Sedláček, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme