KLDR vyzkoušela jadernou bombu, svět ostře protestuje

Severní Korea dnes zřejmě poprvé vyzkoušela atomovou zbraň. Úspěšné provedení podzemního testu oznámila severokorejská oficiální agentura KCNA s tím, že se obešel bez úniku radioaktivity. Sousední země zkoušku, kterou potvrdily i zahraniční seizmologické ústavy, ostře odsoudily. Spojené státy vyzvaly k zásahu Radu bezpečnosti OSN.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

severokorejský jaderný test

severokorejský jaderný test | Zdroj: ČTK

"Jaderná zkouška byla provedena se stoprocentní úspěšností našich znalostí a technologií," oznámila agentura KCNA. Test označila za historickou a šťastnou událost pro armádu a obyvatele KLDR.

Jihokorejští představitelé potvrdili, že přístroje zachytily v 10:36 místního času (03:36 SELČ) v severovýchodní části KLDR otřes o síle tři a půl stupně Richterovy škály. Seizmickou aktivitu na Korejském poloostrově ohlásila i Austrálie.

Podzemní test měl sílu odpovídající množství 550 tun TNT. Například bomba svržená Američany na Hirošimu přitom měla sílu 15.000 tun TNT. Severokorejská nálož tak byla relativně malá, jde ale o symbolický krok, který podle KLDR ukázal hlavně Spojeným státům, že se komunistická země dokáže bránit i nukleárními zbraněmi.

Zatímco Severní Korea oslavuje, svět zkoušku odsoudil, a to včetně Číny, hlavního spojence Pchjongjangu. Peking ji dokonce označil za nestoudný, respektive drzý krok. Podle čínských představitelů je nutné co nejrychleji obnovit rozhovory o severokorejském nukleárním programu.

Ostře reagovala i Jižní Korea. Soul uvedl své jednotky do stavu pohotovosti, o dalším postupu nyní jedná tamní vláda. Představitelé japonské vlády uvedli, že jejich země se cítí postupem Severní Koreje velmi ohrožena. Jak prohlásil japonský premiér Šinzó Abe, který dnes přiletěl na návštěvu Soulu, zkouška je neomluvitelná.

Bílý dům označil severokorejský jaderný test za provokaci a vyzval Radu bezpečnosti OSN, aby v této věci okamžitě konala. Zároveň ubezpečil, že je připraven chránit své spojence. Bushova vláda však dala najevo, že chce záležitost řešit diplomaticky. Ačkoliv i americké tajné služby informovaly, že výbuch byl poměrně slabý, USA přesto považují situaci za velmi vážnou a intenzivně konzultují další kroky s Čínou a Jižní Koreou.

Severokorejský test odsoudilo co nejdůrazněji také Německo. Podle Berlína tak Pchjongjang pokračuje v bludné cestě do izolace. Spolková vláda požaduje, aby KLDR neprodleně zastavila nukleární a raketové programy a zanechala veškerých testů. Podle ministra zahraničí Steinmeiera ohrožuje jaderná zkouška mír a bezpečnost v regionu.

V souladu s Chartou OSN teď Berlín očekává rozhodnou reakci Rady bezpečnosti na tuto severokorejskou provokaci, jak stojí dál v prohlášení německé diplomacie. Cílů, které severokorejská vláda sleduje, lze dosáhnout jen cestou dialogu, myslí si německá vláda, která také od Pchjongjangu očekává okamžité obnovení účasti na šestistranných rozhovorech.

Pchjongjang, který zamýšlený test oznámil minulý týden s odvoláním na "extrémní hrozby Spojených států rozpoutáním jaderné války", pominul výstrahy od mezinárodního společenství. Rada bezpečnosti OSN v pátek v jednomyslně přijatém, leč nezávazném prohlášení varovala KLDR před uskutečněním jaderné zkoušky, ale neupřesnila případné sankce ani nepohrozila silovým zásahem.

Jiří Hošek, Robert Mikoláš, Martin Hromádka, Olga Baková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme