KLDR za další provokace zaplatí, varuje jihokorejský prezident

Severokorejský útok na civilisty byl zločinem proti lidskosti. Prohlásil to jihokorejský prezident I Mjong-bak. Jak v prvním televizním projevu od bombardování ostrova Jonpchjong dodal, Pchjongjang za to zaplatí. Při útoku zahynuli 4 lidé a dalších 18 utrpělo zranění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Korea, následky ostřelování | Zdroj: ČTK

Sedmiminutový projev I Mjong-baka obsahoval slova o krutosti severokorejského režimu, který ignoruje i životy dětí, a zároveň slib, že v případě další podobné agrese ponese Pchjongjang důsledky. Jaké konkrétní, to ale neuvedl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Jižní Koreji na Rádiu Česko přiblížil tamní český velvyslanec Jaroslav Olša

Jihokorejský prezident se nevyjádřil ani k poslednímu návrhu Číny, která chce na začátek prosince svolat bleskové rozhovory znepřátelených stran. I Mjong-bak pouze uvedl, že je těžké očekávat od režimu Kim Čong-ila, že se vzdá jaderných zbraní.

„Je jasná jedna věc. Jihokorejská republika a její političtí i armádní představitelé se rozhodli, že budou v tuto chvíli už reagovat podstatně rychleji a tvrději, dojde-li k něčemu podobnému,“ okomentoval současnou situaci český velvyslanec v Jižní Koreji Jaroslav Olša.

Na obranu proti severokorejským ponorkám a řízeným střelám se dnes zaměřuje i americko-jihokorejské námořní cvičení, které v neděli začalo ve Žlutém moři.

Podle Olšy je situace na Korejském poloostrově napjatá, ale větší konflikt zatím nehrozí: „Je důležité, aby jednotlivé incidenty zůstaly jednotlivými incidenty a vždy se pokud možno jednalo, aby se dalším takovým zabránilo. Pokud by došlo k nějaké další eskalaci, to by mohlo vést k válce. Doufejme, že se situace uklidňuje a že se za pár dnů a týdnů bude mluvit o jen dalším incidentu, i když mnohem vážnějším a horším.“

Robert Mikoláš, Tomáš Pavlíček, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme