KLDR znovu odpálila balistické střely. Tentokrát je nasměrovala nad Japonské moře

Korejská lidově demokratická republika s největší pravděpodobností provedla další zkoušku svého zbrojního arzenálu. Oznámilo to velení jihokorejské armády. Informace následně potvrdily také Spojené státy americké. KLDR ze svého území údajně odpálila tři střely a navedla je směrem na východ. Severní Korea to zatím nepotvrdila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ilustrační foto | Zdroj: Reuters

Všechny tři střely měly uletět přibližně 500 až 600 kilometrů a dopadly do Japonského moře. Vzdálenosti dopadu střel jsou důkazem, že rakety jsou schopny zasáhnout cíl jak v Jižní Koreji, tak i v Japonsku.

KLDR tentokrát odpálila dvě někdejší sovětské rakety Scud a jednu její vylepšenou verzi Rodong. Japonské ministerstvo obrany oznámilo, že posílí spolupráci s Jižní Koreou i Spojenými státy.

Podobné reakce jsou vždy otázkou krátké doby a Severní Korea je jak známo nebere moc vážně. Soul se ale nedávno dohodl s Washingtonem na mnohem razantnějším řešení.

Jedná se o aktivaci amerického protiraketového štítu, používá se pro něj anglická zkratka TAAD. Jihokorejci a Američané už vybrali místo, kde bude umístěn, jedná se o okres Sodžong.

Systém dokáže zaměřit blížící se nepřátelskou střelu, vyšle proti ní obrannou střelu, která váží asi 900 kilogramů, a přibližně minutu před tím, než by zasáhla cíl, ji zničí.

A co je nejdůležitější, systém je navržen tak, aby nepřátelská střela neexplodovala. Předpokládá se totiž, že nese jadernou, chemickou nebo biologickou hlavici, takže následky výbuchu by byly fatální.

KLDR mlčí

V podobných případech, jako je odpálení balistických střel v Severní Koreji, je svět zpočátku odkázán výhradně na informace jihokorejské armády. Teprve později, s odstupem několika hodin, je zpravidla přiznává komunistický sever, tedy Korejská lidově demokratická republika.

Vždy to má podobu propagandistické show a státní média se radují z toho, že zkouška je prý pokaždé úspěšná. Poslední zkoušku balistických střel ještě ale Pchjongjang nepotvrdil.

Na chystaný protiraketový štít už ale zareagoval. Rétorika byla velmi tvrdá a výhružná. Severokorejská média tlumočila slova armády a mluvila doslova o tom, že komunistický sever je připraven proměnit Jižní Koreu v hromadu popela.

David Jakš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme