KLDR znovu odpálila balistické střely. Tentokrát je nasměrovala nad Japonské moře

Korejská lidově demokratická republika s největší pravděpodobností provedla další zkoušku svého zbrojního arzenálu. Oznámilo to velení jihokorejské armády. Informace následně potvrdily také Spojené státy americké. KLDR ze svého území údajně odpálila tři střely a navedla je směrem na východ. Severní Korea to zatím nepotvrdila.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ilustrační foto

ilustrační foto | Zdroj: Reuters

Všechny tři střely měly uletět přibližně 500 až 600 kilometrů a dopadly do Japonského moře. Vzdálenosti dopadu střel jsou důkazem, že rakety jsou schopny zasáhnout cíl jak v Jižní Koreji, tak i v Japonsku.

KLDR tentokrát odpálila dvě někdejší sovětské rakety Scud a jednu její vylepšenou verzi Rodong. Japonské ministerstvo obrany oznámilo, že posílí spolupráci s Jižní Koreou i Spojenými státy.

Podobné reakce jsou vždy otázkou krátké doby a Severní Korea je jak známo nebere moc vážně. Soul se ale nedávno dohodl s Washingtonem na mnohem razantnějším řešení.

Jedná se o aktivaci amerického protiraketového štítu, používá se pro něj anglická zkratka TAAD. Jihokorejci a Američané už vybrali místo, kde bude umístěn, jedná se o okres Sodžong.

Systém dokáže zaměřit blížící se nepřátelskou střelu, vyšle proti ní obrannou střelu, která váží asi 900 kilogramů, a přibližně minutu před tím, než by zasáhla cíl, ji zničí.

A co je nejdůležitější, systém je navržen tak, aby nepřátelská střela neexplodovala. Předpokládá se totiž, že nese jadernou, chemickou nebo biologickou hlavici, takže následky výbuchu by byly fatální.

KLDR mlčí

V podobných případech, jako je odpálení balistických střel v Severní Koreji, je svět zpočátku odkázán výhradně na informace jihokorejské armády. Teprve později, s odstupem několika hodin, je zpravidla přiznává komunistický sever, tedy Korejská lidově demokratická republika.

Vždy to má podobu propagandistické show a státní média se radují z toho, že zkouška je prý pokaždé úspěšná. Poslední zkoušku balistických střel ještě ale Pchjongjang nepotvrdil.

Na chystaný protiraketový štít už ale zareagoval. Rétorika byla velmi tvrdá a výhružná. Severokorejská média tlumočila slova armády a mluvila doslova o tom, že komunistický sever je připraven proměnit Jižní Koreu v hromadu popela.

David Jakš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme