Klestil si stěžuje Havlovi kvůli Zemanovým výrokům

Rakouský prezident Thomas Klestil se vložil do sporu mezi premiérem Milošem Zemanem a rakouským pravicovým politikem Jörgem Haiderem. V poledním telefonickém rozhovoru se svým českým protějškem Václavem Havlem vyjádřil rozhořčení nad Zemanovými výroky v rakouském tisku. Havel podle mluvčího Špačka míní, že dialog Rakouska a České republiky se musí na obou stranách zbavit vášní a emocí a vrátit se k věcné stránce problému.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jörg Haider | Foto: ČTK/EPA

"Pan prezident Klestil tlumočil prezidentu Havlovi rozhořčení nad tónem výroků premiéra Zemana," uvedl pro Radiožurnál prezidentův mluvší Ladislav Špaček. Václav Havel podle něj rakouského premiéra pozorně vyslechl a hovořil o tom, že je zapotřebí dialog na obou stranách zbavit vášní a emocí a vrátit se k věcné stránce problému, která má svůj pohyb a historii od Melku přes Brusel. "Na závěr prezident prohlásil, že nemá rád silná slova," dodal.

Přehrát

00:00 / 00:00

L. Špaček o telefonickém rozhovoru Havel-Klestil

Jak Českému rozhlasu řekl mluvčí spolkového prezidenta, Thomas Klestil vyslovil nad výpovědí českého premiéra údiv. Oba státníci se podle Klestilova mluvčího sjednotili na názoru, že vzájemné útoky mezi sousedícími státy problémy neřeší, ale naopak zostřují. Václav Havel slíbil rakouskému kolegovi, že pražský hrad podá Vídni ke vzniklé situaci prohlášení.

Pravicový populista Jörg Haider reagoval na výroky Miloše Zemana o své osobě v rozhovoru pro německý nedělník Welt am Sonntag. Haider v interview navrhuje, aby Rakousko vetovalo vstup české republiky do Evropské unie v případě neústupnosti v otázce provozu jaderné alektrárny Temelín. Výroky českého premiéra považuje za důkaz zastaralých názorů postkomunistů, kteří byli dříve u moci a jsou u ní i nyní. Omluva od Miloše Zemana by mne urazila, tvrdí Haider v rozhovoru.

Přiznává ovšem, že zájem premiéra o jeho osobu zvýšil účast Rakušanů v referendu o jaderné elektrárně Temelín. Více než půl milionu podpisů by Haider považoval za velice dobrý výsledek a milion za excelentní. Podle Haidera má rakouská vláda historickou povinnost obnovit jednání s Českou republikou a požadovat větší bezpečnost či uzavření jaderné elektrárny Temelín. FPÖ nese velkou zodpovědnost za mnoho lidí v příhraničních oblastech Rakouska i v Německu tvrdí Haider a obviňuje německé politiky ze zbabělosti a neschopnosti otevřít otázku jaderné energetiky v Evropské unii.

Miloš Zeman v rozhovoru pro chystané pondělní vydání vídeňského časopisu Profil mimo jiné ostře kritizoval Jörga Haidera i protitemelínskou petiční akci. Bývalého předsedu Svobodných označil za "populistického nacionalistického politika, který ničemu nerozumí, ale o všem mluví". Na adresu refernda Zeman řekl: "Pouze někdo, kdo není informován - vyhýbám se pojmu idiot -, může tuto petici podpořit." K Haiderově kritice se připojil také místopředseda vlády Vladimír Špidla - a to v pondělním vydání rakouského týdeníku Formát.

Marie Woodhamsová, Jaroslav Hausdor, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme