Klíčová izraelsko-palestinská jednání ve Washingtonu

O tom, zda se bude konat další izraelsko-palestinský summit, rozhodne výsledek dnešních jednání ve Washingtonu. Řekl to poradce izraelského premiéra Ehuda Baraka Danny Jatom. Izraelští a palestinští vyjednávači se mají sejít v Bílém domě s prezidentem Billem Clintonem v po 15. hodině našeho času. Později se k nim připojí šéfka americké diplomacie Madeleine Albrightová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Uvidíme, zda je možné překonat stále velké názorové rozdíly a zda změny postojů umožní uspořádat summit. Nejsem si tím jist,“ prohlásil.

Palestinské vedení se na možnost, že se v USA podaří dosáhnout dohody, dívá pesimisticky. Podle včerejšího prohlášení palestinské vlády Izrael v „USA neprokázal dostatečnou vůli k ústupkům. Izraelská vláda stále lpí na vojenském řešení a dál páchá zločiny na našem národě. Nezaznamenali jsme závažnou změnu izraelské pozice,“ uvádí se v textu, který vydala vláda po 4,5hodinové schůzi. Předsedal jí nejvyšší palestinský představitel Jásir Arafat, který dnes bude o situaci informovat jordánského krále Abdalláha II.

Palestinský vyjednávač Jásir Abid Rabbú prohlásil, že delegace v USA byly blízko řešení problému statusu východního Jeruzaléma, ale že Izraelci později ze svých pozic ustoupili. Izraelská delegace jakékoli ústupky popírá. Zásadní neshody údajně přetrvávají v bodě týkajícím se návratu palestinských uprchlíků.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme