Klíčová izraelsko-palestinská jednání ve Washingtonu

O tom, zda se bude konat další izraelsko-palestinský summit, rozhodne výsledek dnešních jednání ve Washingtonu. Řekl to poradce izraelského premiéra Ehuda Baraka Danny Jatom. Izraelští a palestinští vyjednávači se mají sejít v Bílém domě s prezidentem Billem Clintonem v po 15. hodině našeho času. Později se k nim připojí šéfka americké diplomacie Madeleine Albrightová.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Uvidíme, zda je možné překonat stále velké názorové rozdíly a zda změny postojů umožní uspořádat summit. Nejsem si tím jist,“ prohlásil.

Palestinské vedení se na možnost, že se v USA podaří dosáhnout dohody, dívá pesimisticky. Podle včerejšího prohlášení palestinské vlády Izrael v „USA neprokázal dostatečnou vůli k ústupkům. Izraelská vláda stále lpí na vojenském řešení a dál páchá zločiny na našem národě. Nezaznamenali jsme závažnou změnu izraelské pozice,“ uvádí se v textu, který vydala vláda po 4,5hodinové schůzi. Předsedal jí nejvyšší palestinský představitel Jásir Arafat, který dnes bude o situaci informovat jordánského krále Abdalláha II.

Palestinský vyjednávač Jásir Abid Rabbú prohlásil, že delegace v USA byly blízko řešení problému statusu východního Jeruzaléma, ale že Izraelci později ze svých pozic ustoupili. Izraelská delegace jakékoli ústupky popírá. Zásadní neshody údajně přetrvávají v bodě týkajícím se návratu palestinských uprchlíků.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme