Karenská národní obranná síla v Barmě pozastavila útoky na armádní cíle. Chce ulevit místním

Regionální milice v barmském Kajaském státě dočasně zastavily útoky na armádu. Karenská národní obranná síla tak vyhověla místním, kteří žádali o klid zbraní, protože ozbrojený konflikt mezi milicemi a armádou vyhnal do džungle více než 100 tisíc lidí.

Neipyijto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva odsoudila barmskou armádu za nehorázné používání těžkých zbraní | Zdroj: Reuters

Lidové milice spolu s prodemokratickými skupinami zatím brání vojenské juntě, aby upevnila moc.

V Barmě začal za zavřenými dveřmi proces s bývalou vůdkyní Su Ťij. Stíhání kritizují obhájci lidských práv

Číst článek

Karenská národní obranná síla je jedna z největších civilních milic zformovaných na odpor proti únorovému armádnímu převratu.

Její oznámení o jednostranném klidu zbraní přišlo jen několik dní po vyjádření Vysoké komisařky OSN pro lidská práva Michelle Bacheletové. Ta odsoudila barmskou armádu za nehorázné používání těžkých zbraní, ale apelovala na lidové milice, aby ochraňovaly životy civilistů.

Milice, často vyzbrojené loveckými zbraněmi, už týdny napadají barmskou armádu hlavně v oblastech u hranic s Thajskem, Čínou nebo Indií. Někteří milice kritizují, protože armáda na útoky odpovídá těžkými zbraněmi a ohrožuje obyvatelstvo.

Armáda se v Barmě na začátku února chopila moci poté, co civilní vůdkyně země Do Aun Schan Su Ťij a její Národní liga pro demokracii (NLD) výrazně zvítězily v podzimních volbách.

Vedení armády výsledky označilo za zmanipulované a nechalo Su Ťij i řadu jejích stranických kolegů zatknout. Protesty v zemi pokračovaly několik týdnů a zásahy policie byly podle pozorovatelů stále násilnější.

Dominik Tesár Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme