Klid zbraní na jihu Libanonu se zatím daří dodržovat

Příměří mezi Izraelem a militantním hnutím Hizballáh se až na ojedinělé výjimky dodržuje. Premiér židovského státu Ehud Olmert označil vojenské operace, které utichly až dnes nad ránem, za nezbytné. Během svého projevu v izraelském parlamentu oznámil, že výsledek vojenské akce považuje za vítězství Izraele. Tisíce Libanonců se mezitím vracejí do svých domovů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Návrat uprchlíků do jižního Libanonu | Zdroj: ČTK

Směrem na jih Libanonu země proudily od rána tisíce rodin ve svých automobilech. Mnozí se vším, co si vzali s sebou při útěku před válkou. Většina Libanonců nakonec uvěřila v příměří, ale považuje je za velmi křehké. "Dá-li Bůh, tak se už nic nestane. Co také máme dělat, tam je náš domov."

Řada obyvatel Bejrútu ale nevěří, že je konec války. "Bojím se, Bůh ví, třeba Izrael plánuje ještě něco jiného."

Naděje na udržení křehkého příměří existují, zvláště poté, co izraelští vojáci podle vojenského mluvčího v sebeobraně zabili dva příslušníky Hizballáhu a vedení radikálního hnutí to ponechalo bez reakce. Hizballáh je pod tlakem vlády a veřejnosti, aby v raketových útocích ani v jiné bojové činnosti nepokračoval.

Na hranici se také sešli k první schůzce zástupci Izraele, jednotek OSN a Libanonu k projednání budoucího stažení izraelských sil.

Situace je přesto velmi napjatá. Libanonské bezpečnostní složky varovaly obyvatele před nevybuchlými bombami. Jde asi o desetinu pum shozených na cíle Hizballáhu.

Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme