Klid zbraní na východní Ukrajině příliš nefunguje. Obě strany se navzájem obviňují z jeho porušování

Domluvené vánoční příměří na východní Ukrajině příliš nefunguje. Ukrajinská vláda a separatisté se navzájem obviňují z jeho porušování. Klid zbraní měl se souhlasem obou stran začít platit o půlnoci v noci na sobotu, uvedla agentura AP s odvoláním na agenturu separatistů a vládní zdroje.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obrněný transportér s ukrajinskými dobrovolníky na východě země

Obrněný transportér s ukrajinskými dobrovolníky na východě země | Foto: Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0, Ліонкінг

Vládní jednotky vypálily od půlnoci nejméně 140krát, uvedla doněcká agentura DAN, která je hlavním sdělovacím prostředkem rebelů.

Ukrajinská vláda nejprve ráno sdělila, že na bojové linii neznamenala žádné nové útoky, ale její operační štáb později sdělil, že rebelové zahájili čtyřikrát palbu na třech různých místech.

Doněčtí separatisté mají další 'konzulát'. Po Ostravě přišel na řadu Turín

Číst článek

V posledních dnech zahynulo v bojích dalších nejméně osm ukrajinských vojáků. To ve středu vedlo vládu a poté i povstalce k vyhlášení nového příměří. Klid zbraní přinejmenším v době svátků na konci roku veřejně podpořili prezidenti Ukrajiny a Ruska, dodala AP.

Konflikt trvá od roku 2014 a vyžádal si odhadem více než 9600 životů. Kyjev a Západ obviňují Moskvu z vojenské podpory separatistů, což Rusko popírá. I loni bylo pro vánoční a novoroční svátky domluveno příměří na východě Ukrajiny, ale dlouho nevydrželo.

Předchozí příměří bylo vyhlášeno k začátku letošního školního roku. Vcelku bylo respektováno, než v posledních dnech dříve sporadické přestřelky přerostly místy v tvrdé boje s nasazením těžkých zbraní.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme