Kliky proti společenským problémům. Nahý umělec poukazuje na 'citlivé' události čínské historie

Čínský umělec se rozhodl upozorňovat na společenské problémy nevšedním způsobem: fotografuje se nahý na místech, kde se stalo neštěstí, konaly se protesty či kde vláda porušovala práva občanů, napsal deník South China Morning Post. Umělec Ou Č'-chang na každém takovém místě udělá klik. V současné době už má 700 snímků, většina z nich je z Číny.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínský umělec se fotografuje nahý na místech, kde se stalo neštěstí, konaly se protesty, či kde vláda porušovala práva občanů..JPG

Čínský umělec se fotografuje nahý na místech, kde se stalo neštěstí, konaly se protesty, či kde vláda porušovala práva občanů..JPG | Foto: Ou Č'-chang, ouzhihang.com/

"Nedělám to, aby se lidé dívali, jak dělám kliky, ale abych donutil společnost se zamyslet," tvrdí šestačtyřicetiletý umělec. Snímky podle deníku představují posledních deset let čínské historie se zdůrazněním "citlivých" událostí, které by komunistické úřady raději zatajily.

Na jedné fotografii z roku 2008 je Ou zachycen naproti budově podniku, který nabízel kojeneckou výživu s jedovatými látkami a je spojen s otravou 300 000 dětí. O tři roky později se umělec svlékl ve vesnici Wu-kchan v provincii Kuang-tung, kde se lidé vzbouřili proti úředníkům, kteří jim chtěli zkonfiskovat pozemky.

Čínský domov důchodců vymyslel, jak přimět příbuzné k návštěvám. Nabízí jim peníze

Číst článek

Ukázal se také například v části Hongkongu, kde v roce 2014 probíhaly protipekingské protesty, či ve městě Tchien-ťin, kde série chemických explozí loni usmrtila 173 lidí. Ačkoli čínská média o všech těchto případech informovala, bylo to s cenzurou, která popírala jakoukoli vinu úřadů.

Umělec věří, že je důležité, aby Číňané na tyto události nezapomínali. Klik, který Ou na každé fotografii dělá, má podle něj symbolizovat budování silnější společnosti. Překvapivě zatím neměl žádné zásadnější potyčky s čínskými úřady, a dokonce se mu podařilo některé snímky zveřejnit na internetu, navzdory cenzuře. Své štěstí přičítá tomu, že vládu otevřeně nekritizuje. Ke každé fotografii jen napíše, kde je pořízena a s jakým případem souvisí. Poté už prý snímek mluví sám.

Čínský umělec | Foto: Ou Č'-chang ouzhihang.com/

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme