Policie zakročila proti klimatickým aktivistům z Extinction Rebellion. V Londýně zadržela 135 lidí

Ve světových metropolích v pondělí začaly několikadenní protesty klimatických aktivistů z hnutí Extinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí). Protestní akce se už uskutečnily v novozélandské metropoli Wellington nebo v australském Melbourne. Ráno blokovali aktivisté také ulice Amsterodamu, Londýna nebo Berlína. V nizozemské a britské metropoli proti nim policie zakročila; v Londýně zadržela 135 lidí.

Londýn (Aktualizováno: 17:04 7. 10. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty klimatických aktivistů z hnutí Extinction Rebellion v Londýně. | Foto: Alastair Grant | Zdroj: ČTK/AP

Demonstrace a „dny občanské neposlušnosti“, které mají pokračovat následující týden až dva, se čekají například také v Paříži, Kapském městě, Washingtonu nebo Buenos Aires.

Aktivisté z hnutí Extinction Rebellion, bojující proti "zločinné" nečinnosti vlád tváří v tvář klimatické změně, v pondělí uspořádali protestní akci například ve Wellingtonu, kde se podle agentury AFP připoutali řetězy k růžovému vozidlu, čímž způsobili problémy v dopravě v centru města.

Švýcarská řeka v barvě toxického odpadu. ‚Blíží se kolaps ekosystému,‘ varovali tím protestující

Číst článek

V Melbourne se demonstranti shromáždili na schodišti před parlamentem státu Victoria k „tiché meditaci“, po níž následoval průvod městem.

U protinožců tak začaly blokády, jimiž hodlá hnutí Extinction Rebellion v následujících dvou týdnech v šedesáti městech celého světa upozornit na hrozící ekologickou „apokalypsu“. Jenom v Austrálii jsou očekávány tisícovky lidí na různých akcích chystaných po celé zemi.

Až 10 000 lidí

Protesty se rozběhly i v Evropě. V Londýně policie na úvod dvoutýdenního protestu zadržela 135 osob. Aktivisté blokovali například most Lambeth Bridge a několik ulic ve vládní čtvrti Westminster. Organizátoři očekávají, že se akcí v britské metropoli zúčastní až 10 000 lidí. Jedna skupina se před ministerstvem obrany připoutala k maketě jaderné rakety a vyzvala vládu, aby peníze určené na válečné jaderné ponorky Trident raději vynaložila na boj proti klimatické změně.

V centru Amsterdamu stovky demonstrantů zablokovaly důležitou ulici poblíž Říšského muzea a začaly si stavět stany. Město přitom protestní akci zakázalo. Policie demonstranty vyzvala k ukončení akce. Policie hodlá demonstrace tolerovat pouze za podmínky, že nebudou blokovat dopravu.

Podle agentury Reuters policie silou odváděla aktivisty, kteří blokovali jednu z důležitých amsterdamských ulic, a zadržela padesát osob, které neuposlechly výzvy, aby demonstraci přesunuly na nedaleké náměstí. Podle Reuters se sešlo na 900 protestujících.

Protestní tábor

V Berlíně přibližně tisícovka lidí zablokovala rušnou křižovatku Grosser Stern s kruhovým objezdem kolem Vítězného sloupu. Protestující rovněž zřídili protestní tábor před budovou kancléřství.

Aktivisté zablokovali vchod do budovy ministerstva pro místní rozvoj, požadují uhlíkovou neutralitu

Číst článek

Protestující byli téměř za mrazu na berlínské křižovatce už brzy zrána. Podle agentury AP nikdo nebyl zatčen a protest je pokojný. Policie přitom ráno uzavřela pět hlavních silnic, které se sbíhají ke kruhovému objezdu, aby zabránila dopravnímu chaosu. Podle DPA aktivisté u Vítězného sloupu postavili archu, dřevěnou loď, která má upozornit na vymírání druhů.

Berlínský zemský ministr vnitra Andreas Geisel varoval, že úřady by mohly proti demonstrantům rázně zakročit v případě, že se budou dopouštět násilí nebo zasáhnou důležitou infrastrukturu, jako je například letiště. Podle agentury DPA však zatím nejsou informace o žádných incidentech.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme