Větší ambice, více konkrétních činů. Šéf OSN vyzval k intenzivnějšímu boji proti změnám klimatu

Generální tajemník OSN António Guterres při pondělním oficiálním zahájení světové konference o klimatu důrazně vyzval představitele téměř 200 účastnických států k aktivnějšímu boji proti globálnímu oteplování. Změny klimatu jsou pro mnoho lidí, oblastí a států po celém světě již nyní otázkou života a smrti, prohlásil.

Katovice (Polsko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ledovec poblíž Tasiilaqu na Grónsku | Foto: Lucas Jackson | Zdroj: Reuters

Pokud lidstvo selže, Arktida a Antarktida se bude dál rozehřívat, korály budou hynout a hladina moří bude stoupat. Ještě více lidí bude umírat kvůli znečištění ovzduší a nedostatku vody, poznamenal také Guterres ve svém projevu na úvod konference v polských Katovicích.

Hlavním cílem 24. konference OSN o změnách klimatu (COP24) je přijetí pravidel, která by umožnila úplnou realizaci cílů pařížské klimatické dohody z roku 2015. Pařížskou dohodou se vůdci zemí z celého světa zavázali udržet zvyšování teploty „výrazně pod dvěma stupni Celsia a co nejvíce se přiblížit hodnotě 1,5 stupně“ v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Tedy proti období 1850 až 1900.

Musíme být ambicióznější. Bez dodatečných opatření negativní vývoj klimatu nezastavíme, tvrdí meteorolog

Číst článek

Většina zemí při plnění zaostává

Růst teplot přitom už dosáhl hranice jednoho stupně a současné národní cíle týkající se emisí skleníkových plynů by podle odborníků oteplování zastavily až na hodnotě tří stupňů. „Většina zemí, které nesou největší zodpovědnost za exhalace skleníkových plynů, navíc při plnění svých slibů z Paříže zaostává,“ upozornil Guterres.

„Potřebujeme větší ambice a více konkrétních činů,“ řekl generální tajemník OSN, podle něhož je nutné odvrátit globální klimatický chaos.

Guterres zdůraznil, že není čas na nekonečná jednání. „Podle Světové meteorologické organizace (WMO) bylo 20 nejteplejších roků v historii měření zaznamenáno v posledních 22 letech. Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře je nejvyšší za poslední tři miliony let a emise dál rostou,“ uvedl Guterres.

Konference, jíž se účastní více než 190 zemí, včetně České republiky, začala v neděli plenárním zasedáním. V pondělí se k účastníkům konference připojují ministři a někteří nejvyšší představitelé účastnických zemí. Českou delegaci vede na COP24 ministr životního prostředí Richard Brabec. Schůzka potrvá do 14. prosince.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme