Na změny je pozdě, musíme se adaptovat, prohlásili zástupci Senegalu na klimatickém summitu

Země ohrožené dopady změn podnebí na sebe na klimatickém summitu upozorňují různě. Z brazilské Amazonie přijela skupina domorodých obyvatel s čelenkami z per a pomalovanými obličeji upozornit na mizení deštných pralesů. Delegace západoafrického Senegalu s sebou do Madridu přivezla hudebníky. Summit OSN v Madridu končí v pátek 13. prosince.

Madrid Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hudebníci ze Senegalu na klimatickém summitu v Madridu

Hudebníci ze Senegalu na klimatickém summitu v Madridu | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Profesor Boubakar Fal přednáší na univerzitě v Dakaru a je koordinátorem expertní skupiny při senegalské vládě pro přizpůsobení se změnám klimatu.

Senegalci už nemají skupinu pro boj s tímto jevem, ale pro to, aby se na asi už nevratné podmínky adaptovali. Sedmdesát procent obyvatel vnitrozemské části Senegalu je závislých na střídání období sucha a deště. Pro zemědělce jsou pravidelné srážky otázkou přežití. Jenže už řadu let jsou v kdysi běžně se střídajících obdobích velké výkyvy.

Slaná půda

Senegalskému pobřeží hrozí zase jiné nebezpečí. Mořská eroze a slaná voda ohrožuje turismus a zemědělství.

„Naše pobřeží ohrožuje mořská eroze. Jako první to zasáhlo turistický průmysl. Pobřeží sloužilo k lázeňským pobytům. Ale skoro všechny pláže, které tam byly, zmizely. Veškerá turistická infrastruktura upadá,“ říká na summitu muž ze senegalské skupiny.

„Trpí také zemědělství, protože do vnitrozemí proniká slaná voda a na slané půdě se nedaří plodinám. Naši farmáři tedy trpí v subsaharské části kvůli delším suchům a na pobřeží zase kvůli zvyšující se salinitě vody v nádržích.

Bangladéš pod vodou

V možná ještě horší situaci je Bangladéš v Asii. Člen vyjednávacího týmu na madridské konferenci Nurul Quadir varuje, že jestli se vzestup hladin oceánů nezastaví, skončí třetina jeho země pod vodou. Jde hlavně o přímořské úrodné nížiny, které zemi zásobují potravinami. Do polí proniká slaná voda a půda je tím zničená.

Klimatický summit OSN v Madridu | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhas

Kvůli klimatické změně a rostoucím teplotám také Bangladéš a další země čelí výskytu nemocí, se kterými dosud bojovat nemusely. Před 12 lety se například v Bangladéši nevyskytovala horečka dengue. Loni na ni ale podle Nurula Quadira v jeho vlasti zemřelo přes 40 lidí.

O snižování emisí skleníkových plynů musí podle člena bangladéšské delegace usilovat všichni. Rozvinuté země, ke kterým ale počítá třeba i Čínu, by měly těm rozvojovým s bojem proti změně klimatu pomoci. Technologiemi i finančně.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme