Na změny je pozdě, musíme se adaptovat, prohlásili zástupci Senegalu na klimatickém summitu

Země ohrožené dopady změn podnebí na sebe na klimatickém summitu upozorňují různě. Z brazilské Amazonie přijela skupina domorodých obyvatel s čelenkami z per a pomalovanými obličeji upozornit na mizení deštných pralesů. Delegace západoafrického Senegalu s sebou do Madridu přivezla hudebníky. Summit OSN v Madridu končí v pátek 13. prosince.

Madrid Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hudebníci ze Senegalu na klimatickém summitu v Madridu | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhas

Profesor Boubakar Fal přednáší na univerzitě v Dakaru a je koordinátorem expertní skupiny při senegalské vládě pro přizpůsobení se změnám klimatu.

Senegalci už nemají skupinu pro boj s tímto jevem, ale pro to, aby se na asi už nevratné podmínky adaptovali. Sedmdesát procent obyvatel vnitrozemské části Senegalu je závislých na střídání období sucha a deště. Pro zemědělce jsou pravidelné srážky otázkou přežití. Jenže už řadu let jsou v kdysi běžně se střídajících obdobích velké výkyvy.

Slaná půda

Senegalskému pobřeží hrozí zase jiné nebezpečí. Mořská eroze a slaná voda ohrožuje turismus a zemědělství.

„Naše pobřeží ohrožuje mořská eroze. Jako první to zasáhlo turistický průmysl. Pobřeží sloužilo k lázeňským pobytům. Ale skoro všechny pláže, které tam byly, zmizely. Veškerá turistická infrastruktura upadá,“ říká na summitu muž ze senegalské skupiny.

„Trpí také zemědělství, protože do vnitrozemí proniká slaná voda a na slané půdě se nedaří plodinám. Naši farmáři tedy trpí v subsaharské části kvůli delším suchům a na pobřeží zase kvůli zvyšující se salinitě vody v nádržích.

Bangladéš pod vodou

V možná ještě horší situaci je Bangladéš v Asii. Člen vyjednávacího týmu na madridské konferenci Nurul Quadir varuje, že jestli se vzestup hladin oceánů nezastaví, skončí třetina jeho země pod vodou. Jde hlavně o přímořské úrodné nížiny, které zemi zásobují potravinami. Do polí proniká slaná voda a půda je tím zničená.

Klimatický summit OSN v Madridu | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhas

Kvůli klimatické změně a rostoucím teplotám také Bangladéš a další země čelí výskytu nemocí, se kterými dosud bojovat nemusely. Před 12 lety se například v Bangladéši nevyskytovala horečka dengue. Loni na ni ale podle Nurula Quadira v jeho vlasti zemřelo přes 40 lidí.

O snižování emisí skleníkových plynů musí podle člena bangladéšské delegace usilovat všichni. Rozvinuté země, ke kterým ale počítá třeba i Čínu, by měly těm rozvojovým s bojem proti změně klimatu pomoci. Technologiemi i finančně.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme