Klimatická konference: Malé ostrovní státy žádají svět o záchranu

Více než stovka států na kodaňském klimatickém summitu požaduje ještě silnější závazky než doposud. Původní cíl, maximální vzestup teploty o 2° Celsia, chtějí ostrovní státy zpřísnit na 1,5 stupně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klimatická konference v Kodani | Foto: Zp

To ale bude znamenat, že průmyslové země budou muset omezit vypouštění oxidu uhličitého daleko víc, než si předsevzaly.

"Žijeme přímo na frontě, klimatické změny dopadají v první řadě na nás," volala v Kodani o pomoc šéfka aliance malých ostrovních států Dessima Williamsová.

Řada ostrovů podle ní už zažívá katastrofální následky. Noří se do moře. Na některých mizí pitná voda, jiné přicházejí o korály, nebo o bohatství ryb.

43členné seskupení státečků našlo podporu dalších zemí, hlavně těch nejchudších z Afriky. Společně v Kodani žádají jasnou závaznou dohodu včetně pomoci od bohatého severu, zodpovědného za drtivou většinu vypuštěných skleníkových plynů, které podle převládajícího vědeckého názoru ničivé změny podnebí způsobují.

Česko přispěje chudým zemím na boj se změnami klimatu

Jak přispívat do klimatických fondů řeší souběžně i státy EU na unijním summitu v Bruselu. Dnes a zítra se mají dohodnout na tom, kolik peněz dá rozvojovým zemím na první 3 roky zápasu proti globálnímu oteplování. Mluví se až o 7 miliardách eur, což je zhruba 180 miliard korun.

Na pomoci chudým zemím v boji se změnami klimatu se bude podílet i Česko. Před začátkem schůzky v Bruselu to řekl premiér Jan Fischer. O konkrétní výši českého příspěvku ale mluvit nechtěl.

"Tu částku sdělovat nebudu, protože shoda je na tom, že vyčkáme, jak se budou vyvíjet věci na summitu v Kodani. Ale samozřejmě s nějakou sumou Česká republika počítá," řekl Fischer

Diplomaté včera Českému rozhlasu řekli, že Praha nejspíš chudému světu pošle část z toho, co už vyhradila jako příspěvek na rozvojovou pomoc. Žádné peníze navíc zřejmě Česko nedá.

David Koubek, Katarína Brezovská, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme