Klimatická konference na Bali vstoupila do rozhodujícího týdne

Účastníci konference OSN o změnách klimatu, která se koná na indonéském Bali, se zatím neshodli na jasném závazku snižování emisí skleníkových plynů. Největší znečišťovatelé - včetně Spojených států - navíc nevyvíjejí přílišnou aktivitu. Jasná je jen pozice Evropské unie, která je ochotná snížit množství emisí do roku 2020 o 30 procent. Dosud největší summit o změnách klimatu má přitom dát odpověď na otázku, jak dál bojovat proti globálnímu oteplování.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký senátor John Kerry na konferenci o klimatických změnách | Foto: AFP

Představitelé Konference vyjadřují na začátku rozhodujícího týdne optimismus. Státy jako Malajsie či Saúdská Arábie, která v současnosti uzavírá pořadí zemí hodnocených podle jejich vztahu k ochraně klimatu, ale odmítají přistoupit na výraznější omezování emisí skleníkových plynů.

Důležitý je i postoj v současnosti největšího znečišťovatele - Spojených států. Jejich delegace ale prakticky nezaujala žádný postoj. Podle pozorovatelů tak Washington čeká až na výsledek amerických prezidentských voleb.

Ministři financí, kteří už na Bali jednají, pak upozorňují na vysokou cenu, kterou by rozvojové země musely zaplatit za rychlé snižování emisí skleníkových plynů, proto je nutné, aby tato částka byla přesně stanovená a nalezen způsob, jak těmto státům finančně pomoci.

Robert Mikoláš, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme