Ničení zdraví i infrastruktury, ztráta stamiliard dolarů, varuje USA před změnou klimatu vládní zpráva

Nekontrolované klimatické změny budou stát Spojené státy do konce století stamiliardy dolarů a budou ničit vše od lidského zdraví přes infrastrukturu po zemědělskou produkci. Píše se to v americké vládní zprávě, která byla zveřejněna v pátek. Bílý dům označil zprávu, sepsanou s pomocí četných amerických vládních agentur a oddělení, za nepřesnou.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záplavy ve Spojených státech, ilustrační foto | Foto: Jonathan Bachman | Zdroj: Reuters

Klimatické změny „představují rostoucí problém pro lidské zdraví a bezpečnost, kvalitu života a tempo ekonomického růstu,“ uvádí zpráva. Varování je v rozporu s politikou amerického prezidenta Donalda Trumpa, připomíná server BBC News. Mluvčí Bílého domu Lindsay Waltersová uvedla, že text „je založen převážně na extrémním scénáři“.

OSN varuje před alarmujícími změnami klimatu. ‚Dostali jsme se na hranu,‘ říká profesor Marek

Číst článek

Nová zpráva ukazuje pravděpodobné dopady klimatických změn na každou sféru americké společnosti. „S pokračujícím nárůstem emisí budou roční ztráty v některých hospodářských odvětvích dosahovat do konce století stamiliard dolarů, tedy větších hodnot, než je stávající hrubý domácí produkt řady amerických států,“ konstatuje zpráva.

Zpomalování ekonomického růstu

„Bez zásadního a udržitelného globálního úsilí o zmírnění klimatických změn budou tyto změny způsobovat čím dál větší ztráty americké infrastruktuře a majetku a zpomalovat tempo ekonomického růstu v tomto století,“ pokračuje zpráva.

Dokument připomíná, že klimatické změny už nyní pociťuje mnoho oblastí po celé zemi, včetně častějších a intenzivnějších případů extrémního počasí a přírodních katastrof.

Zprava vlady USA o klimatu a vize dopadu na lidske zdravi, zdroje obzivy ci ekonomiku. Dost desive cteni, zvlast pri pomysleni, ze sef teze vlady @Donald J. Trump svou politikou katastroficky scenar podporuje... nytimes.com/2018/11/23/cli…

05:30 – 24. 11. 2018

3 17

Konkrétní případy

Podle reportéra BBC News Jamese Cooka je zpráva pozoruhodná ze dvou důvodů. Za prvé není abstraktní, ale uvádí množství konkrétních příkladů: přeplněné přehrady v Jižní Karolíně, špatnou sklizeň ve vyprahlé oblasti Velkých planin či nárůst počtu případů chorob přenášených hmyzem na Floridě.

Pomůže Bůh, nebo Trumpova zeď? Reportáž z Tangieru, amerického ostrova, který mizí před očima

Číst článek

Za druhé se zpráva zaměřuje na hospodářské důsledky, čímž napadá tvrzení Bílého domu, který opakuje, že dává přednost ekonomickému růstu před ekologickými opatřeními, uvádí James Cook.

Bílý dům loni odstoupil od pařížské klimatické dohody z roku 2015. Smlouva má prostřednictvím omezení emisí skleníkových plynů udržet zvyšování teploty výrazně pod dvěma stupni Celsia v porovnání s teplotou v předindustriálním období.

Brutal and Extended Cold Blast could shatter ALL RECORDS - Whatever happened to Global Warming?

01:23 – 22. 11. 2018

22171 95080

Trump zrušil americké závazky s odůvodněním, že pařížská smlouva poškozuje rozvoj amerického průmyslu a znevýhodňuje USA oproti dalším zemím, jako jsou Čína nebo Indie.

V říjnu Trump prohlásil, že pochybuje o skutečném vlivu lidské činnosti na klimatické změny. Šéf Bílého domu rovněž řekl, že vědci z celé věci udělali obrovskou politickou záležitost. Během předvolební kampaně Trump označil oteplování planety za mystifikaci.

Shrnutí hlavních zjištění si můžete přečíst zde:

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme