Klimatický summit OSN v Kodani má asi příliš vysoké cíle

Dlouho připravovaný klimatický summit OSN pokračuje v Kodani s cílem dojednat smlouvu, která by nahradila kjótský protokol o snižování emisí skleníkových plynů. Jeho platnost vyprší v roce 2012. Účast alespoň na závěru summitu slíbili vůdci světových mocností včetně amerického prezidenta Baracka Obamy. Pozvání dostalo celkem na patnáct tisíc delegátů ze 192 států.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tání ledovců je jen jedním ze závažných důsledků klimatických změn

Tání ledovců je jen jedním ze závažných důsledků klimatických změn | Foto: Fotobanka stock.xchng

Česká republika vyšle do Kodaně v průběhu dvou týdnů, ve kterých se bude jednat o snižování emisí skleníkových plynů, celkem 25 politiků. Jednání se samozřejmě zúčastní ministr životního prostředí Jan Dusík, který Českému rozhlasu přiblížil pozici naší republiky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník Českého rozhlasu ve Skandinávii Tomáš Sniegoň ve vysílání Rádia Česko o klimatickém summitu v Kodani

"Máme závazek z evropské legislativy, který teď budeme naplňovat. Vedle toho jsme zveřejnili návrh politiky ochrany klimatu. Předpokládá, že do roku 2020 jsme schopni emise proti současným 24 procentům snížit až o čtyřicet procent z roku 1990."

"Vidíme další prostor, dosažitelný technologicky, ekonomicky a dosažitelný i bez nutnosti zavádět další jaderné zbroje. Musíme hledat náhradu uhlíkových paliv a postupný přechod na ekonomiku, která nebude závislá na uhlíku." dodal ministr Dusík.

Spolupracovník Českého rozhlasu ve Skandinávii Tomáš Sniegoň, který je přímo v Kodani, při popisu aktuální situace na summitu konstatoval, že špičkoví politici přijedou až na její závěr, nyní jednají tisíce odborníků.

Původně měli na kodaňském summitu dohadovat závaznou smlouvu, teď už se mluví jen o politické dohodě, a zřejmě i s ní bude problém. "To je těžké odhadnout, protože řada zemí, které přijíždějí do Kodaně, teprve specifikují svoje představy, na jednání zbývají téměř dva týdny času," říká Sniegoň.

"Skeptikové říkají, že pokud se nepodaří dosáhnout původního cíle, nic jiného nemá cenu. Optimisté zase říkají, že z konference by mohl vzejít jasný ,jízdní řád' do budoucna, což by vzhledem k současnému stavu nebylo málo," soudí spolupracovník Českého rozhlasu ve Skandinávii.

Čekají se také protesty demonstrantů. Například jen z Česka míří do Kodaně několik desítek ekologických aktivistů. Podle Tomáše Sniegoně se oficiálně mluví až o šedesáti tisících demonstrujících. Hlavní protestní akce by měla být 12. prosince, plné čtyři stovky organizací se podílejí na demonstraci za životní prostředí.

Tomáš Sniegoň, Patricie Polanská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme