Klimatičtí aktivisté se ráno přilepili na dráhu letiště v Mnichově. Cestující mají počítat se zpozděním

Letiště v Mnichově v sobotu ráno dočasně přerušilo provoz v důsledku protestu klimatických aktivistů z hnutí Letzte Generation (Poslední generace), kteří vnikli na pojezdové dráhy a přilepili se k nim. Policie zatkla osm lidí. Obě ranveje jsou již v provozu, cestující však musí počítat se zpožděním, informovala agentura DPA s odvoláním na prohlášení správy letiště.

Aktualizováno Mnichov (Aktualizováno: 14:34 18. 5. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezinárodní letiště v Mnichově

Mezinárodní letiště v Mnichově | Foto: Leonhard Simon | Zdroj: Reuters

„Letiště je z bezpečnostních důvodů uzavřeno, protože klimatičtí aktivisté se přilepili na pojezdové dráhy,“ uvedl v sobotu brzy ráno mluvčí letiště. Zhruba po dvou hodinách se podařilo zprovoznit jednu ze dvou ranvejí a o hodinu později i druhou.

,Kapitola přilepování končí.‘ Klimatičtí aktivisté z hnutí Poslední generace přestávají s blokádami silnic

Číst článek

Letiště nicméně oznámilo, že bude ještě nějakou dobu trvat, než se provoz vrátí k normálu.

„Celkem jsme (na dnešek) naplánovali necelých 1000 vzletů a přistání,“ uvedl mluvčí letiště. Dodal, že vzhledem k napjatému časovému harmonogramu letů může stále docházet ke zpožděním.

Hnutí Letzte Generation na sociální síti X uvedlo, že na letiště vniklo šest jeho aktivistů, kteří se rozmístili na různá místa pojezdových drah.

Podle bavorského ministra vnitra Joachima Herrmanna bylo zatčeno celkem osm lidí, kteří současně prostříhali bezpečnostní plot a snažili se proniknout na letištní plochu. Z nich šest se přilepilo k pojezdovým drahám, dva byli zadrženi ještě u plotu. Zadržení čelí obvinění z narušení leteckého provozu, hrozí jim trest vězení.

Členové hnutí podle svých vlastních vyjádření plánovali proniknout do areálu letiště, aby zablokovali alespoň jednu ze dvou přistávacích drah, a zablokovali tak provoz v době začátku svatodušních svátků.

Důvodem protestní akce je skutečnost, že letecká doprava se na globálním oteplování podílí téměř deseti procenty. Hnutí vyzývá politiky, aby přijali rozhodnější opatření v boji proti klimatickým změnám.

„Takovéto kriminální akce ohrožují leteckou dopravu a poškozují ochranu klimatu, protože vyvolávají pouze nepochopení a hněv,“ uvedla na sociální síti X spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová.

„Trestní stíhání pachatelů musí být důsledné a ochranná opatření na letišti se musejí přehodnotit,“ dodala.

Podle bavorského ministra vnitra Herrmanna šlo o „pitomou akci klimatických chaotiků“, která byla nejen nezodpovědná, ale i potenciálně nebezpečná pro životy řady lidí. Zelený ministr zemědělství Cem Özdemir aktivisty obvinil, že „ničí to nejdůležitější, co v boji proti klimatickým změnám máme: širokou shodu ve společnosti“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme